Londra Güncellemesinden Bu Yana Yakılan ETH 1 Milyar Doları Aştı!

Ağustos ayının başındaki Londra güncellemesinden bu yana yakılan Ethereum (ETH) miktarı, 1 milyar dolar değerine ulaşmış durumda.

Yakılan ETH Değeri 1 Milyar Doların Üzerinde

16 Eylül’de yakılan Ethereum miktarının 300.000’i aştığı, Ethub ve Daily Gwei kurucusu Anthony Sassano’nun attığı bir tweette gözlemlendi. Yazının yazıldığı esnada, yakım sürecinin kaydını tutan ultrason.money 302.295 Ethereum yakıldığını bildiriyordu. Mevcut fiyatlarla, bu 1 milyar doların üzerine tekabül ediyor. Yakma süreci Londra güncellemesi ile birlikte, EIP-1559’la 5 Ağustos’ta başladı. Güncelleme, işlem ücreti mekanizmasını değiştirerek açık arttırmaları ortadan kaldırdı ve şebeke ücretinin bir kısmını yakarken gaz hesaplamalarını daha öngörülebilir hale getirdi.

Ethereum Deflasyonist mi, Değil mi?

Mevcut yakım oranı dakikada yaklaşık 5 ETH’dir, ki bu da günde 7.200 ETH ve yılda 2,6 milyon ETH’dir. Bu, cari varlık fiyatlarında teorik olarak yılda 9 milyar dolardan fazla olacaktır. Yıllık 5,4 milyon Ethereum çıkarıldığından, mevcut enflasyon oranının %2,3 olduğu öne sürülüyor. Ethereum 2.0 güncellemesi tamamlandığında, üretilenden daha fazla Ethereum yakılacağı için, ETH‘nin deflasyonist (%1.9) bir yapıda olması bekleniyor. Ethereum 2.0 güncellemesi ile ETH, Proof of Work (iş kanıtı) mekanizmasından Proof of Stake (hisse ispatı) mekanizmasına geçecektir. Bu güncellemenin, resmi belgelere göre 2022’nin 1. veya 2. çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Şu anda en fazla gaz tüketicisi, günde 850 ETH işlem ücreti ile (neredeyse 3 milyon dolar) NFT pazaryeri OpenSea’dir. Etherscan’e göre ortalama işlem ücretleri 23 dolar civarında. Üstelik bu rakam, daha karmaşık akıllı sözleşme işlemleri veya token takasları söz konusu olduğunda 55 dolara kadar çıkıyor.

Ethereum’un Güncel Durumu

CoinGecko verilerine göre, yazının yazıldığı esnada Ethereum 3.634 dolar seviyelerinden işlem görüyor. 7 Eylülde’ki piyasa düşüşünden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve son 3 gündür istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Ethereum‘un ilerleyen günlerde daha fazla kazanç sağlaması için, başta 3.200 dolar destek seviyesinin altında gün kapanışı yapmaması ve daha sonrasında 3.900 dolar direnç seviyesini kırması gerekiyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdığını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Karşıtları Sokakları Ateşe Verdi!

Sonrakini Oku

Vitalik Buterin ve Elon Musk Bu Listede Buluştu! Listede Bulunan Tek Türk!

Bir Cevap Yazın