Litvanya Merkez Bankası Blockchain sandbox için geliştirici arıyor

Litvanya Merkez Bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, yazılım geliştiricilerinden LBChain (Blockchain sandbox) girişimini başlatmaları için öneri istedi.

Ocak ayında piyasaya sürülen Blockchain sandbox, hem Litvanya hem de uluslararası şirketlere Blockchain hakkında bilgi edinme ve Blockchain odaklı araştırma yürütme konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Litvanya Bankası projenin, seçilen şirketlere ilgili düzenlemelere ilişkin teknik bir platform ve istişareler sağlayacağını söyledi. Kurum ayrıca projenin AB fonları tarafından finanse edileceğini de belirtti.

Litvanya Merkez Bankası daha önce Blockchain alanlarında yer almaya başlamıştı

Litvanya Bankası’nın bir üyesi olan Marius Jurgilas, “Yazılım geliştiricileri LBChain’e büyük ilgi gösterdi,” dedi. Marius proje ile ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“Bir finansal düzenleyici tarafından yaratılan, türünün ilk platformlarından biridir. İşletmelerin hem müşterilere hem de finansal sisteme fayda sağlamak için en son teknolojiye sahip fintech yeniliklerini denemek ve uygulamak için benzersiz bir fırsat sunar.”

Açıklamaya göre proje, fintech ile ilgili düzenleyici ve denetleyici bir ekosistemin yanı sıra finansal sektörde yenilikçiliğin teşvik edilmesi için daha geniş kapsamlı bir girişimin bir parçası olacak.

Merkez bankası Ocak 2019’da piyasaya sürülmesini beklediğini söylese de, şu anda projenin uygulama aşamasının bu yaz başlaması bekleniyor. Litvanya’nın merkez bankası, 2017 ilk sonbaharın ICO ile ilgili rehber yayınlanmasıyla birlikte Blockchain alanında yer almaya başlamıştı.

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

3 milyar dolar sermayeli AirAsia kendi ICO’sunu çıkartmak istiyor

Sonrakini Oku

Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın: Ödemeleri Bitcoin ile yapacağım

Bir Cevap Yazın