Litecoin’de Sevindiren Gelişme

İşlem ücretleri şüphesiz ki kripto para dünyasının en çok tartışılan konularının başında geliyor. Hepinizin bildiği üzere dijital paralar banka işlemlerine göre daha ucuz olacak şekilde tasarlandı. Öyle görünüyor ki Litecoin bu konuda oldukça başarılı. Yeni yapılan 62 milyon dolarlık bir Litecoin işleminde yalnızca 50 cent işlem ücreti ödendi.

Bitcoin işlem ücretleri Aralık 2017’de 25 – 55 dolar gibi seviyelere yükselmişti. Bu rakam şu sıralar ortalama 0,37 dolar. Litecoin’de işlem ücretleri ise daima düşük kaldı. 62 milyon dolar için ödenen 50 cent de bunu kanıtlar nitelikte. Birkaç hafta önce de 194 milyon dolarlık bir Bitcoin işlemi yalnızca 0,10 dolara mal olmuştu. Banka havalelerinde büyük çaplı işlemlerde işlem ücreti 45 dolara kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla kripto paralar bu konuda daha ucuz ve kabul edilebilir bir opsiyon olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto paralar arasında ise ucuz işlem ücretleri ‘çekişmesi’ sürüyor. Son haftalarda BCH hariç tüm kripto paralarda işlem ücretlerinin genel itibariyle düştüğü görülüyor.

En büyük kripto para Bitcoin’in geliştiricilerinin bu konuda hala daha yapacak şeyleri var. Zira 0,37 dolar kağıt üzerinde azmış gibi görünse ve 1,30 dolarların görüldüğü Eylül 2018’e göre gelişme kat edilse de bu miktar diğer kripto paraların işlem ücretlerine göre çok fazla. Lightning Network yaygınlaştıkça Bitcoin işlem ücretlerinin daha da düşmesi bekleniyor. 2019’da hard fork’a gitmesi planlandığı için Ethereum’da da işlem ücretleri düşebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kuzey Kore Kripto Para Borsalarını Hedef Almaya Devam Ediyor

Sonrakini Oku

İşte hackerların kripto paraları çalmak için kullandıkları popüler taktikler

Bir Cevap Yazın