LİTECOİN NEDİR? BİTCOİN İLE FARKLARI NELERDİR?

Litecoin, 2011 yılında Charlie Lee tarafından üretilen kripto para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı olmayıp ilk olarak 84 milyon adet üretilmiştir.

İlk alt coin olma özelliğini taşıyan Litecoin, şu anda 1 milyar doları geçen bir pazar değerine sahiptir. 2009 yılında hayata geçirilen Bitcoin’den iki yıl sonra üretilmiş olan Litecoin, bir nevi Bitcoin de yaşanan sorunların ve eksikliklerin giderilmesi için de yaratılmıştır. Bitcoindeki eksiklikleri giderirken çok düşük maliyetlere para transfer edebilmeyi de amaçlayan  Litecoin, Bitecoin madencilik işlemleri için özel üretilen  ASIC adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır. Litecoin bizlere düşük masraflı ödeme yapma olanağı da sunmaktadır.

 

 

Bitcoin ile temel farkı, Bitcoin’in blok zincirine göre daha hızlı blok üreterek piyasa ve transfer işlemlerini daha süratli bir şekilde gerçekleştirme imkanı sunmasıdır. Hesaplaması daha kolay ve iş yükü bakımından daha hafif olan bu algoritma sayesinde madencilik işlemlerindeki onay sürelerinde ciddi bir azalma gerçekleşmiş olup  gönderim hızını büyük ölçüde etkilemiştir. Sayısal verilere bakacak olursak;  Bitcoin işlemlerinde her bir blok oluşma süresi 10 dakika iken, Litecoin de bu süre 2.5 dakika olarak hesaplanmıştır. Hız avantajlarının güvenlik tarafından zafiyete yol açabileceği ise henüz deneyimlenmemiştir. Litecoin bizlere kişisel bilgisayarımızdan da madencilik yapma imkanı sunarken Bitcoin madenciliğinde kişisel bilgisayarınız ile madencilik yapılamamaktadır. Bitcoinden bir diğer farklı noktası ise; dolaşımda bulunacak toplam Bitcoin adedi 21 milyon iken, Litecoin de bu sayı yazının başında da bahsettiğimiz üzere 84 milyon adettir. Buradan da anlaşılacağı üzere sirkülasyondaki  Litecoin miktarı Bicoin’e göre daha fazladır. 

Bitcoin altın para ile eş değer tutulurken Litecoin ise gümüş olarak tanımlanmaktadır. Bu benzetmeyi Charlie Lee’de belirtmiştir. Temelinde farklılıkları bulunsa da iki kripto para arsında hiçbir rekabet bulunmamaktadır. Hatta Charlie Lee, Bitcoin madenciliği yapılırken aynı zamanda Litecoin madenciliği yapmanın da mümkün olduğunu açıklamıştır. Diğer kripto para değerlerine göre avantajı ise Litecoin’in  daha fazla depolama imkanı sunmasıdır.

 Temmuz 2015’te Bitcoin ağı bir sel saldırısına maruz kalmıştır. Charlie Lee’ye göre sel saldırıları mümkün olduğu kadar pahalı hale getirilerek önleniyor. Bitcoin’de bu sorunun yaşanması üzerine Litecoin’de özel bir düzeltme yapıldı ve bir bakıma başarılı olundu. Litecoin’in grafiği incelendiğinde Ocak 2018’de tüm zamanlarının rekorunu kırarak 354 dolar ile kayıtlara geçmişti. Litecoin 2021’de güçlü bir başlangıç yapmaya başladı ve 2021’in zirvesine yeni bir boyut kazandırdı. 

 

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

DCA (Dolar Maliyeti Ortalaması) Nedir?

Sonrakini Oku

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsası (DEX) Nedir?

Bir Cevap Yazın