Litecoin (LTC) İçin Tehlike: Borsaların XRP Sonrası Hedefi LTC mi Olacak?

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimiyken SEC davası nedeniyle altıncı sıraya kadar gerileyen XRP’nin yaşadığının bir benzerini Litecoin (LTC) de yaşayabilir. Litecoin, bu düşüşte XRP’nin yerini kısa süreliğine de alıp ciddi bir yükseliş ile gündeme gelmişti. Şimdi ortaya atılan bir iddia ise LTC fiyatının yükselişinin neden durduğunu ortaya koyuyor.

Litecoin’i Bekleyen Tehlike Ne?

Önde gelen kripto para borsalarından Bittrex yakın zamanda yaptığı bir açıklamada Monero, Zcash, Dash ve Grin kripto para birimlerini platformdan kaldıracağını açıkladı. Bu dört kripto para biriminin oldukça popüler ve önde gelen projeler olmalarının yanı sıra ortak bir diğer yönleri ise gizlilik özelliği sunmaları. Litecoin ise yakında büyük bir gizlilik özelliğini hayata geçirecek ve bu durum LTC için risk teşkil ediyor.

Mimblewimble olarak bilinen gizlilik protokolünü Litecoin ağında hayata geçirmek için çalışmalar 2020 yılının ortalarında başlamıştı. Gizlilik odaklı iki kripto para birimi Grin ve Beam’in kullandığı bu teknolojinin Litecoin ağına eklenmesinde sona gelindiği biliniyor. Ancak Mimblewimble’ın sunduğu gizlilik özelliği bir lütuftan çok ceza olabilir.

Litecoin Gizlilik Entegrasyonuna Kavuşuyor

Litecoin’in Mimblewimble entegrasyonundan sorumlu geliştirici David Burkett, konu hakkında yaptığı açıklamada Litecoin’in Bittrex veya benzer borsalardan delist edilmesinin pek olması olmadığını belirtmişti. Litecoin’in gizlilik odaklı kripto para birimi olmaktan çok bir alım satım aracı olduğunu belirten Burkett, yine de son sözü söyleme hakkına sahip değil.

XRP’nin nasıl tek bir kötü haberle delist edilmesini diğer borsalar izlediyse Litecoin için de benzer bir durum görülebilir. Tabii ki şu an için Litecoin’e yönelik net bir tehdit bulunmasa da Mimblewimble entegrasyonu ağda başlatılır başlatılmaz tehlike kendini gösterebilir.

LTC, XRP’nin Kaderini Yaşayabilir

Litecoin toplam piyasa değerine göre en büyük 5. kripto para birimi konumunda ve son 7 gün içerisinde %31 artış yakaladı. Litecoin fiyatının 172 dolar direncini test etmesine rağmen dönmesi de şu an yeterli alım baskısı olmadığını gösteriyor. Böyle bir ikilemde kalan LTC’ye gelecek tek kötü haber, XRP’nin kaderinin yaşanmasına neden olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Fiyatı Neden Yükseliyor? – Ripple’ın Yeni Hamlesi Ne?

Sonrakini Oku

Bitcoin Fiyatı İle Birlikte BTC Hacminde de Rekor Kırıldı!

Bir Cevap Yazın