Lider Merkez Bankalarından Önemli Kripto Para Adımı!

İngiltere Merkez Bankası (BoE) çok yakında bir dijital para müjdesi verebilir. BoA önderliğinde alınan bir karara göre, dünyanın önde gelen ülkelerinin merkez bankaları, merkez bankası destekli dijital para birimlerinin (CBDC) avantajlarını ve dezavantajlarını tartışmak için bir araya gelme kararı aldı.

Ortak Merkez Bankası Dijital Parası Mı Geliyor?

Konuyu tartışacak bankalara arasında Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İsveç Ulusal Bankası, Kanada Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası yer alıyor. Söz konusu kurumlar ve bunların yetkilileri merkez bankası destekli dijital para birimlerinin potansiyelini görebilmek adına ortak bir araştırma yapacaklar.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe ve eski Avrupa Merkez Bankası kurul üyesi Benoît Cœuré gruba liderlik edecek. Aslında geçtiğimiz sene Facebook’un kendi dijital parası Libra‘yı tanıtmasından sonra birçok merkez bankası ve regülatör harekete geçmişti. Regülatörlerin ve merkez bankalarının birçoğu bunu nasıl engelleyebileceklerini düşünürken, engellemenin imkansız olduğunu anlayanlar ise rekabet sergileyebilmek için harekete geçti.

Tabii ki merkez bankası destekli dijital paraların da belirli riskleri ve tehlikeleri bulunuyor. Ancak yine de böyle bir gelişmenin sektörün seyrini tamamen değiştireceği de aşikar.

Yakın zamanda yukarıdaki merkez bankalarının başlattığı bir girişim ile ortak bir merkez bankası dijital parası piyasaya sürülmesine bile mümkün gözüyle bakabiliriz. Libra’nın piyasaya çıkıp çıkmayacağı henüz belli olmasa da, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney konu hakkında önemli ipuçları vermişti. Carney, itibari paraların gücünün azaldığını ve küresel ekonominin dijitalleştiğini vurgulayarak, sektöre nasıl baktığını da göstermiş oldu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Meşalesi Yeniden Yanmaya Başladı!

Sonrakini Oku

Altın Savunucusu Bir Kez Daha Bitcoin’i Kötüledi

Bir Cevap Yazın