“Libra, IMF’in Kontrolünde Daha İyi Hizmet Verir”

Çin’in merkez bankasının eski bir başkanı, Facebook’un Libra projesinin Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kontrolü altında daha iyi hizmet vereceğini dile getirdi.

Libra ve IMF Düzenlemeleri

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) eski başkanı Zhou Xiaochuan, Libra’nın genel finans kurumlarının kontrolü dışında başarılı olamayacağını ifade etti. Zhou konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

İnsanlar özel bir şirket tarafından başlatılan Libra’nın neden başlatıldığını sorgulayacak, IMF’in gözetiminde bulunursa daha iyi çalışacaktır.

Bununla beraber Çin hükümeti içinde önde gelen birçok aktör gibi Zhou da Facebook’un piyasaya sürmeye hazırlandığı dijital ödeme projesine karşı çıktığını ifade etti. Temmuz ayında eski PBoC başkanı Libra’nın ödeme sistemleri ve ulusal para birimleri için önemli riskler taşıdığını açıklamıştı.

Zhou’nun açıklamalarına göre, Libra’nın özel şirketlerin kontrolünde olması özel çıkarların para politikalarını küresel düzeyde dikte etme olasılığı yaratıyor. Bununla birlikte, Libra Birliği‘nin IMF ile değiştirilmesinin aynı merkezi kredi piyasası kontrolüne eşit olacağı yönünde de bir argüman var.

Düzenleyici Endişeler ve Libra

Bunların yanında Libra, farklı yetki alanlarındaki yetkililerin düzenleyici baskılarıyla mücadele etmeye de devam ediyor. Projenin gerçekleşmesini engelleme isteğinin bulunmasının yanı sıra bazı ülkeler Libra ile mücadele etmek için kendi dijital para birimlerini başlatmak istiyorlar.

Çin’den gelen birçok rapor, PBoC’nin ülkenin mevcut elektronik ödeme ekosistemiyle uyumlu bir dijital para üzerinde çalıştığını gösteriyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) da ayrıca Libra’ya yanıt olarak kamuya açık bir dijital para üzerinde çalışıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Venezule Başkanından Bitcoin Cüzdan Reklamı!

Sonrakini Oku

Sıcak Gelişme: Bitcoin Safiye Yakalandı!

Bir Cevap Yazın