“Libra, Dünya Bankalarını Dijital Dönüşüm İçin Hazırlayacak”

Cointelegraph’ın haberine göre İsveç’in Ulusal Bankası konumundaki Riksbank Facebook’un Libra projesini, dünyanın merkez bankalarını dijital dönüşüm için hazırlamaya yönlendiren “inanılmaz derecede önemli bir katalitik olay” olarak nitelendirdi.

Libra Projesi

Riksbank Yönetcisi Stefan Ingves, 15 Ekim’de CNBC’nin Squawk Box Europe programıyla yaptığı röportajda konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Libra, maviden (Facebook’tan) ortaya çıktığında kısa yoldan zengin olmak için inanılmaz derecede önemli bir katalitik olay oldu ve bu bizi ne yaptığımız hakkında çok düşünmeye zorladı.

Nakitsiz devrimin hız kazandığı bir ülkenin merkez bankası başkanı olan Ingves, asıl konuşulması gereken konunun dijital para ve fiziksel para konusu olmadığını daha çok mülkiyet, piyasaya sürme ve otorite sorunlarına yoğunlaşılması gerektiğini ifade etti.

E-Krona

Konuşmasına, “İşimin bir parçası, İsveç vatandaşları için kullanmaya uygun, İsveç kronu adında bir mal/hizmet üretmek ve eğer teknik anlamda bunu başarırsam o zaman bir sorunum yok.” ifadeleriyle başlayan Ingves, “Ama 1668’de yaptığımız gibi 20 kilo bakır para basmaya başlarsam yakında işimiz biter.” sözleriyle devam etti.

Ingves her şeyin öyle ya da böyle dijitale döneceğini düşündüğünü ifade etse de şu açıklamayı da sözlerine ekledi:

Özel sektör parası veya kamu sektörü parası temelde özdeştirler ve eğer tarih bize bir rehberlik sağlarsa neredeyse tüm özel sektör girişimlerinin er ya da geç çöktüğünü görürüz.

Bunların yanında Riksbank 2018 Kasım ayında yaptığı bir açıklama ile merkez bankası destekli dijital para birimi e-krona üzerinde yeniden çalışmaya başladıklarını açıklamıştı.

Öte yandan bilindiği gibi İsveç’te uzun zamandır nakit para kullanımı azalıyor. Bu durum ülkede kripto para kullanımının artıp artmayacağı yönünde bir merak uyandırdı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

CFTC Başkanı Açıkladı: Yakında Ethereum Türevlerini Görebiliriz!

Sonrakini Oku

Hafta Sonu Durgunluğu Yeni Hareketlerin Habercisi Mi?

Bir Cevap Yazın