Kuzey Kore’ye Kripto Para Eğitimi Veren ABD’li Tutuklandı!

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri tarafından bugün yapılan bir duyuruda, Kuzey Kore yetkililerine ve vatandaşlarına, ABD yaptırımlarını aşmak için kripto paraları ve blockchain teknolojisini nasıl kullanacaklarına dair eğitim veren bir ABD vatandaşının tutuklandığı belirtildi.

29 Kasım tarihinde yapılan basın açıklamasına göre 36 yaşındaki Virgil Griffith direkt olarak Los Angeles Uluslararası Havalimanı içerisinde tutuklandı ve yaptırımları ihlal etmekten suçlanacak. Söz konusu suçun ABD yasalarına göre 20 yıla kadar hapis cezası bulunuyor. ABD’li savcı Geoffrey S. Berman konu hakkında şunları ifade etti:

”Virgil Griffith iddia edildiği gibi Kuzey Kore’ye oldukça yüksek seviyede teknik bilgi sunmuştur. Kendisi  bunun Kuzey Kore tarafından kara para aklamak veya yaptırımları aşmak için kullanılacağını bilmekteydi ve bunu yaparak hem Başkan’ın hem de Kongre’nin uygulamaya çalıştığı yaptırımları deldi. Kuzey Kore’nin tehlikeli rejimine böylesine bir katkı sağlayarak ülkeyi de hayal kırıklığına uğrattı.”

Kuzey Kore Kripto Para Alanında İlerliyor

IEEPA isimli kanun herhangi bir ABD vatandaşının Kuzey Kore’ye izin almadan herhangi bir ürün, hizmet veya teknoloji sunmasını yasaklıyor. Singapur içerisinde yaşayan bir ABD vatandaşı konumundaki Griffty de daha önce yetkililere başvurup Kuzey Kore’ye seyahat etme talebinde bulunsa ve yasaları ihlal etmemek için izin istese de bunun reddedildiği ortaya çıktı.

Bütün bunların yanı sıra Kuzey Kore de kripto para konusunda ilerlemekte ve geçtiğimiz günlerde kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlandığı şeklinde haberleri gündeme çıkmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Charles Hoskinson: Bitcoin 100.000 Dolara Ulaşacak!

Sonrakini Oku

Analist Bitcoin’in Yükseliş İçin İhtiyaç Duyduğu Noktayı Belirledi!

Bir Cevap Yazın