Kuzey Kore’den 281 Milyon Dolarlık Kripto Para Vurgunu

Birleşmiş Milletler raporuna göre, Kuzey Kore silah programlarını finanse etmek için kripto hesaplarını hack’liyor.

Birleşmiş Milletler(BM), Kuzey Kore’nin bir borsadan 281 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını iddia etti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi özel raporuna göre, suçun failleri ile Kuzey Kore hükümetinin bağlantıları olduğu öne sürüldü.

Saldırıların Kuzey Kore Bağlantısı

Rapor, saldırı vektörlerine ve bunu takiben yasadışı para aklama girişimlerine dayanarak bu saldırının Kuzey Kore ile bağlantılı olabileceğini kaydetti. Kuzey Kore’nin, uluslararası yaptırımları ihlal ederek çalınan fonları nükleer ve balistik füze yapımında kullanacağı kaydedildi. Veri analiz şirketi Whale Alert’ten Frank van Weert, 2020 Eylül ayında siber saldırıya uğrayan KuCoin üzerinden çalınan kripto paralara atıfta bulundu. Chain analiz verilerine göre KuCoin’den 275 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Tether ve büyük borsalar siber saldırı sırasında transferlerin dondurulduğunu ve fonların yaklaşık %22 kayıp yaşadığını belirtti. KuCoin ise çalınan fonların %80 oranında geri alındığını kaydetti.

Korsanların Siber Saldırı Yöntemleri

BM raporu, siber saldırı korsanlarının DeFi protokolünü kullanarak sisteme sızdığını ileri sürdü. Ayrıca raporda, Kuzey Kore’nin siber saldırı yöntemiyle 2 milyar dolar fon sağladığı öne sürüldü. BM, 316 milyon dolar değerindeki kripto paranın Kuzey Kore tarafından çalındığını ve 36 milyon dolar değerindeki KuCoin siber saldırısından Kuzey Kore’yi sorumlu tuttu.

Daha önce de 2017 yılında Güney Kore merkezli borsa Bithump’a yapılan 7 milyon dolarlık siber saldırının, Kuzey Kore destekli hacker’lar tarafından yapıldığı öne sürülmüştü. Ek olarak, Kuzey Kore merkezli olduğu düşünülen Lazarus Group çetesi DragonEx borsasından 7 milyon dolarlık kripto para çalmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Güncel Yorum : Ripple Davası Öncesinde XRP Alınır mı?

Sonrakini Oku

Elon Musk’tan Bu Sefer Kripto Para Cüzdanı Eleştirisi: Berbatsınız

Bir Cevap Yazın