Kuzey Kore Kripto Para Borsalarını Hedef Almaya Devam Ediyor

Siber güvenlik firması Inksit Group’a göre Kuzey Kore hükümeti tarafından desteklenen hacker’lar rejim üzerindeki baskıyı azaltmak için Güney Koreli kripto borsalarını hedef alıyor.

Güvenlik firması aynı zamanda Kuzey Kore’nin yasa dışı ICO düzenleyerek kripto para borsalarına sızmaya çalıştığını iddia etti. Inksit yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Kuzey Kore’nin tecrübeli hacker’lar, son teknoloji bilgisayar ve aletlerle internet üzerinden yaptırımları atlatmaya çalıştığını keşfettik. Son zamanlarda Çin’e yöneldiler ve gözlerini batıya diktiler.

İran gibi Kuzey Kore de Swift ağının dışında kalmış ülkelerden biri. Bu yüzden küresel finansal sistemin dışındalar ve bankalar arası ve sınır ötesi işlemleri gerçekleştiremiyorlar. Sonuç olarak uluslar arası şirketlerle Kuzey Kore ticaret faaliyetlerini yaparken oldukça zorlanıyor.

Şubat ayında hazırlanan bir raporda Inksit göz önündeki birçok Güney Kore merkezli borsanın hack’lenmesinin ardında Kuzey Kore’in olduğunu iddia etmişti. Bununla birlikte bu hack vakalarından kullanılan virüsün Sony’nin ve Coinlink’in hack’lenmesinde kullanıldığını ileri sürdü. O zamanlar Inksit Lazarus adında bir çetenin Bithumb’ın hack’lenmesinde parmağı olduğunu belirtmişti. Bu hafta ise yeni raporda Kuzey Kore rejiminin yerel kripto para borsalarını hedef almaya devam ettiği rapor edildi.

Marine Chain

Raporda aynı zamanda Marine Chain adında sahte bir ICO yürütüldüğü de belirtildi. Kuzey Kore’nin Singapur’da desteklediği ICO’ların da olduğunun altı çizildi. Marine Chain CEO’su Capt. Foong’un geçmişte Singapur ve Kuzey Kore’nin bazı yasa dışı bağlantılarında yer aldığı biliniyor.

Kuzey Kore’nin girişimlerinin farkında olan kripto para borsaları ve hükümet yetkilileri yeni, güçlü güvenlik sistemleri geliştirmek için kolları sıvadı. Güney Kore’nin en büyük işlem hacimli kripto para borsası Bithumb yaklaşık 4 ay önce hack’lenmişti ve bu hack’leniş biçimi 2017’de yaşadığı saldırıya oldukça benzerdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Madencilik Devi Bitmain’in Kadrosunda Sürpriz Değişim

Sonrakini Oku

Litecoin’de Sevindiren Gelişme

Bir Cevap Yazın