Kuzey Kore Kendi Kripto Parasını Geliştiriyor!

Özellikle ABD yaptırımları ile sarsılan ve Nicolas Maduro‘nun önderlik ettiği Venezuela, geçtiğimiz yıllarda büyük bir adım atarak kendi ulusal kripto para birimlerini çıkartmaya karar verdiklerini açıklamışlardı. Petro isimli ülkenin petrol rezervlerin endeksli kripto para birimi piyasaya çıktıktan sonra çok fazla tartışmaya yol açtı ve birçok kullanıcı bunun aslında kullanılabilir bir para birimi olmadığını, bazı vatandaşlar ise bunun gerçekten bile var olmadığını ifade etti.

Kuzey Kore Kendi Kripto Parasını Üretecek

ABD’li yetkililer ise Petro’nun tamamıyla Maduro yönetimi tarafından kara para aklamak için üretilmiş bir kripto para olduğu kanısında. Şimdi kendi kripto para birimini üreteceği söylenen ülke ise tartışmaların hedefindeki Kuzey Kore oldu. VICE news tarafından aktarılan bir habere göre, Kuzey Kore şu an için kendi kripto para birimini üretmenin ilk aşamalarına geldi. Kuzey Kore’li üst düzey bir yetkilinin VICE’a yaptığı bir açıklamada söz konusu kripto para biriminin asıl hedefinin, ”uluslararası yaptırımlardan kurtulmak ve ABD’nin egemen olduğu küresel finans sistemini alt etmek” olduğu vurgulandı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Kültürel İlişkiler Komitesi Özel Delegesi Alejandro Cao, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Hala token’in üretilmesi konusunda çok erken aşamalardayız. Biz şu an buna değer verecek ürünlerin araştırılması aşamasındayız. Bu kripto para birimi dijitalleştirilmiş bir Kuzey Kore Won’u olmayacak ancak bunun yerine Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine benzeyecek.”

Ülke geçtiğimiz günlerde de ikinci kripto para konferansı için tarih vermişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü İsmin Tahminine Göre Bitcoin Şu An 100.000 Dolar Olmalı!

Sonrakini Oku

Kriptoların Geleceği Asya’da Mı Yer Alıyor?

Bir Cevap Yazın