Kudüslü araştırmacılar BlockDAG ile Blockchain’e yeni bir soluk getiriyor

Kudüs Hebrew Üniversitesi’nden doktora adayı Yonatan Sompolinsky ve Dr. Aviv Zohar, PHANTOM adlı Blockchain protokolüne alternatif bir ağ yapısı olan BlockDAG konusunda bir bildiri yayınladı.

Süreç 2013’te başladı

Sompolinsky ve Zohar, GHOST protokolü ismini verdikleri ve 2013 yılında yayımladıkları bildiride, güvenliği artırmak ve işlem sürelerini hızlandırmak için Bitcoin’in Blockchain yapısını bir ağaca dönüştüren BlockDAG yapısını tanıtmışlardı.

Sompolinsky, Kasım 2017’de Blockchain in Berkeley‘de yaptığı bir konuşmada bu yeni sistemin yapısını “herkese aynı anda hizmet verme” yönüyle tanıtmıştı. Bu, yeni blokların doğrulandıktan sonra birer birer eklendiği Blockchain’in yapısına tamamen ters.

PHANTOM ve SPECTRE çok farklı

PHANTOM, blokların özyinelemeli oylamayla işlemlerini doğrulayan SPECTRE protokolünden bu noktada ayrılıyor. SPECTRE’nin aksine PHANTOM, BlockDAG protokolünde blokları daha doğrusal biçimlendirebilmek adına daha “obur” bir algoritma kullanıyor.

PHANTOM’un doğrusal yapısı, her iki protokolü birleştirme imkanını sağladığı halde, SPECTRE ile birlikte gelen daha hızlı teyit sürelerini feda etmek anlamına geliyor.

BlockDAG ile çalışan birkaç kripto para birimi var

Çoğu kripto para birimi bir Blockchain protokolünde çalışsa da, bu yeni sistemle çalışan birkaç kripto para birimi söz konusu. Byteball, işlemlerin birbirine bağlı olduğu ve önceki işlemlerin karmalarını içeren DAG tabanlı bir para birimi. Ayrıca IOTA da DAG tabanlı: Yeni bir işlem oluşturulması için en az iki önceki işlemin doğrulanması gerekiyor.

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Santander Group, 4 ülkede Ripple-Powered uygulamasını başlatıyor

Sonrakini Oku

Kripto para piyasaları haftasonuna yükselişle başladı: 1 günde 100 milyar dolar artış oldu

Bir Cevap Yazın