KuCoin Anketi: Türkiye’de Kripto Paralarda Kadın Sayısı, Erkeklere Yetişiyor

Türkiye, kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve olmamasına rağmen benimsenme konusunda çok önemli bir bölge. KuCoin‘in 2021’deki Türkiye araştırması, özellikle kadınlar ve yaşça büyük nesiller arasında kripto para birimlerine olan ilginin artmaya devam ettiğini doğruluyor. Şu anda Türkiye ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyor ve süreç içinde kripto para birimlerine ilginin arttığı görülüyor.

KuCoin’in açıklamalarına göre daha spesifik olarak, Türk lirası değerinin yaklaşık %50’sini kaybetti ve ülkede enflasyon artıyor. Türk Lirası’nın satın alma gücünün düşmesi ile birlikte vatandaşlar, alternatif yatırım araçlarına yöneliyor. Dolar ve altın bu noktada bir seçenek olarak görülürken kripto para yatırımlarındaki artan talep de dikkat çekiyor.

2021 KuCoin raporu ve Türkiye’deki kripto para anketi bazı ilginç eğilimleri vurguluyor. İlk gözlem, kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesinin nasıl bir yol izlediği. 18-60 yaş arasında internet kullanan nüfusunun yaklaşık %40’ı kripto paraya yatırım yapıyor ya da son altı ay içinde kripto para ile işlem yaptı. Ayrıca elde edilen verilere göre kripto para yatırımcılarının %59’unun yatırımlarını artıracağı da görülüyor.

Kripto para birimleri, çoğu Türk vatandaşı için ilk kez ilgi çekici hale geldi ve bu, geçen yarım yılda birçok yeni yatırımcının bu alanı keşfetmesini sağladı. Ek olarak, dört yatırımcıdan sadece biri bir yıldan fazla bir süredir kripto varlık işlemi yapıyor. KuCoin bunu, piyasanın güvenli ve istikrarlı kalmasını sağlamak için daha fazla eğitim çabasına duyulan ihtiyacın bir işareti olarak tanımlıyor.

KuCoin’in raporundan çıkan önemli sonuçlardan biri de Türkiye’deki kadınların kriptoya giderek daha fazla dahil olması. Daha spesifik olarak, işlem ve yatırım segmentinde neredeyse erkekler kadar iyi temsil ediliyorlar. Kadın hesapları, yatırımcıların %47’sini ve kripto meraklılarının %63’ünü temsil ediyor.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre kripto para birimleri söz konusu olduğunda yaş önemli değil. Batı’da, Bitcoin ve benzeri varlıklar, genel olarak Y kuşağı ve genç nesiller için tasarlanmış görünüyor. Türkiye’de 40 yaşın üzerindeki vatandaşlar, 2021 ve sonrasında kripto para birimlerine yatırım yapmaya veya alım satım yapmaya artan bir ilgi gösteriyor.

Kripto para birimlerine yatırım yapan Türk vatandaşları  üç ana konsepte dikkat ediyor:

  • Stablecoin’ler
  • Türev araçları
  • Metaverse projeleri

KuCoin’in açıklamalarına göre Tether (USDT) aracılığıyla dijital formatta  dolar yatırımı sağladığı için stablecoin’lere olan talep mantıklı. Ek olarak USDT, dünya çapındaki hemen hemen her işlem platformu tarafından desteklenen çok likit bir varlık ve spot ve vadeli işlemlerde de kullanılıyor. Ayrıca, türevler yani vadeli işlemler ve opsiyonlar değişken varlıklarla uğraşırken temel risk yönetimi araçları olarak görülüyor.

Öte yandan metaverse projeleri dünya çapında bir trend ve Türkiye de bu noktada bir istisna değil. Bu varlıklar, metaverse gelişmesinin erken aşamasında aşırı volatilite görse de, yatırımcılar proje token’larına artan bir ilgi gösteriyor. Bloktopia (BLOK), 2021 boyunca Türkiye’de KuCoin’de en çok işlem gören üçüncü varlık olurken, Verasity de ilk sekizde yer alıyor.

KuCoin gibi kripto borsaları için, bir işlem platformu seçerken kullanıcıların ne aradıkları konusunda duyarlılığı ölçmenin de önemli olduğu ifade ediliyor:

  • Ankete katılanların %70’i için güvenlik ve istikrar önemli. KuCoin bu cephede güçlü bir üne sahip olduğunu ve çalınan fonların %84’ünü geri alarak ve kendi fonlarından diğer kayıpları karşılayarak 2020 hack’inden nispeten hızlı bir şekilde geri döndüğünü ifade ediyor.
  • Geleneksel para yatırma ve çekme kolaylığı, kullanıcıların %66’sı için önemli. KuCoin, bir hesaba para yatırma ve çekme işlemlerini basit ve kullanışlı hale getirmek için birçok farklı itibari para birimini ve birkaç uygun ödeme yöntemini desteklediğini belirtiyor.
  • Kullanıcı arayüzü, anket katılımcılarının %65’i için gerekli. KuCoin kullanıcı arayüzünün, akıcı bir deneyim için tüm cihazlarda basit olduğu ifade ediliyor.
  • İşlem yapılabilen kirpto paraların çeşitliliği, yatırımcıların %63’ü için fark yaratıyor. KuCoin platformu, 640’tan fazla token ve 1.100’den fazla işlem çiftine yatırım yapma imkanı sağlayarak kullanıcılara birçok seçenek sunuyor.
  • İşlem likiditesi de kullanıcıların %55’i için belirleyici bir faktör. KuCoin, düzinelerce para birimini ve işlem çiftini destekleyen geniş bir emir defterine sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca, platformun günlük işlem hacminin de yaklaşık olarak 1,5 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

KuCoin, tüm kullanıcılar için en uygun deneyimi sağlamak amacıyla tüm kullanıcıları için çaba göstermeye devam ettiklerini belirtiyor. Raporun tamamı için KuCoin blogunu ziyaret edebilirsiniz.

KuCoin Hakkında

Eylül 2017’de piyasaya sürülen KuCoin, 640’tan fazla dijital varlık için küresel bir kripto para borsasıdır. Şu anda dünya çapında 207 ülke ve bölgede 10 milyon kullanıcısına spot işlemler, marj işlemleri, P2P fiat işlemleri, vadeli işlemleri, staking ve lending hizmetleri sağlıyor. 2018’de KuCoin, IDG Capital ve Matrix Partners’tan A turu finansmanında 20 milyon dolar topladı. CoinMarketCap’e göre, KuCoin şu anda en iyi 5 kripto borsası arasında. Ayrıca Forbes, KuCoin’i 2021’in En İyi Kripto Borsalarından biri olarak seçti. 2022’de de The Ascent, KuCoin’i meraklılar için En İyi Kripto Borsaları ve Uygulamaları olarak seçti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yeni Trend Yükseliyor: Kripto Üzerinden Maaş Almak!

Sonrakini Oku

FED Başkanı Konuşuyor: Enflasyon ve Kripto Paralar İle İlgili Önemli Açıklamalar

Bir Cevap Yazın