Kuantum Finans Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kuantum hesaplama, bankaların risklerini daha doğru bir şekilde ölçmelerine izin vererek Bitcoin’e yatırım yapmaları için ek fırsatlar yaratabilir.

Kuantum ve Bankacılık

Bankacılık alanındaki en büyük isimlerden bazıları, kuantum finans alanında yeni bir araştırma yatırımı yapmayı hedeflediklerini doğruladı. Bankaların bu hamlesi, Google‘ın geçen yıl Sycamore işlemcisi ile “kuantum üstünlüğü” elde ettiğini doğrulamasının ardından gerçekleşti. Bunun yanında her ne kadar bir uygulama olarak kuantum finansmanı birkaç yıl uzakta olsa da, etkileri tüm finansal sektörde önemli olabilir.

Financial Times gazetesine göre, Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Citigroup temsilcileri kuantum finansmanına giriş yaptıklarını doğruladı. Öte yandan geçtiğimiz on iki ayn boyunca gerçekleştirilen donanım ilerlemeleri sebebiyle bahsi geçen şirketler yatırımlarını arttıcaklarını belirtiyor. Bu da kuantum hesaplamadaki gelişmelerin yakında hızlanmaya başlayabileceğini gösteriyor. Ayrıca eğer büyük bankalardan biri, bu alandaki diğer bankaların önüne geçmeyi başarırsa, bu önemli bir rekabet avantajı da sağlayabilir.

Bunların yanında şu anda bankalar, risk pozisyonlarını değerlendirmek ve sürekli değişen piyasa koşullarına göre opsiyon fiyatlamasının doğruluğunu sağlamak amacıyla çok sayıda bilgi işlem gücü simülasyonunu kullanıyor. Küresel finansal piyasalardaki hareket hızı göz önüne alındığında, bankaların koşullar tekrar değişmeden önce herhangi bir hesaplamayı sonuçlandırmasının zor bir durum olduğu biliniyor. Dolayısıyla kuantum bilgisayarlar, geleneksel makinelerden çok daha hızlı karmaşık hesaplamalar yapabilme yetenekleri ile bankalar için bir oyun değiştirici olabilir.

Kuantum ve Bitcoin

Hem kuantum teknolojisi hem Bitcoin henüz çok yeni konular olduğu için olası etkileri tartışmak için henüz erken. Ancak bugüne kadar olan tartışmalar; Blockchain güvenliğinin kuantum bilgisayarlar tarafından tehdit edilip edilemeyeceği üzerineydi. Konuyla ilgili detaylı bilgileri bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Ancak kuantum finansın Bitcoin üzerindeki etkisi farklı bir tartışma konusunu oluşturuyor…

Zaman ve temel fiyat ile birlikte volatilite, fiyatlandırma seçeneklerinde kritik bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para piyasalarının çoğundan daha volatil olduğu düşünüldüğünde, kuantum finansmanının ortaya çıkması, alım opsiyonu sunan borsalar için önemli olumlu etkilere sahip olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Petrol Yatırımcıları Endişeli, Bitcoin Yatırımcıları Memnun

Sonrakini Oku

Eski Bakkt CEO’su Önemli Bir Göreve Getirildi!

Bir Cevap Yazın