Kriptoların Düşüşlerine Rağmen Artış: Yeni 3.000 ATM!

Kripto sektörü, 2022 yılında neredeyse tam anlamıyla hiç yükseliş göremiyor. Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin bir türlü toparlanamadığını izlediğimiz bu süreçte aslında benimsenmenin ciddi oranda arttığı da görülüyor. Kriptoların kullanımı, daha yaygın hale geldikçe Bitcoin ATM’leri de sayı olarak artıyor.

3.000 Yeni ATM

Piyasanın aşağı yönlü baskısına rağmen ATM’lerin sayısı artmaya devam ederken dünya çapında Bitcoin ATM’lerinin kurulumu hiçbir hükümet tarafından engellenmiyor. Verilere bakıldığında 1 Ocak’ta küresel çapta 34.340 adet Bitcoin ATM’si bulunurken bu sayının bugün itibariyle 37.338’e çıktığı görülüyor. Yani Bitcoin ATM’leri, sayısında bu yıl 3.000 kadar artış yaşıyor.

Ki bu, 2022’nin başından bu yana günlük ortalama 23 adet ATM’ye denk geliyor. Bu Bitcoin ATM’lerinin sayısını izleyen Coin ATM Radar’ın dünyadaki tüm ATM’leri izleyemediği göz önüne alındığında aslında gerçek sayının bundan daha yüksek olabileceği de ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra başka bir rapor, 2021’de yaklaşık 20.000 yeni Bitcoin ATM’sinin kurulduğunu ve her gün 50’den fazla ATM’nin etkinleştirildiğini gözler önüne seriyor. Çalışan Bitcoin ATM’lerinin sayısının artışı, kripto para birimlerinin küresel çapta daha yaygın kabul gördüğünü gösteriyor. Ayrıca Bitcoin ATM’lerinin en çok Amerika’da kurulduğu da raporlanıyor.

ATM’lerin Popülaritesi

Yatırımcılar, bu Bitcoin ATM’leri ile işlemlerini kolaylaştırıyor. Çoğu kripto para ticaret platformu, yatırımcılardan kendini tanıtma prosedürü isterken bu ATM’lerle yatırımcılar, vakit kaybı olmadan işlemlerini sağlayabiliyor. Ayrıca ATM’ler, Bitcoin (BTC) ödemelerinin kabul edildiği noktalar için de önem taşıyor. Bununla birlikle yatırımcılar, BTC ile ödeme sağlayarak daha fazla işletmenin kriptodan kazanç sağlamasının da önünü açıyor. Bu özellik El Salvador’da yaygınken en son Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de yasal nakit kullanılması özgürlüğü ile daha da destekleniyor.

Öte yandan bu ATM’lerle şirketler, müşterilerin hem kripto satın almasına hem de satmasına olanak tanıyan çift işleviyle donatılmış iki yönlü ATM’leri teşvik ediyorlar. Dolayısıyla kriptoların gün geçtikçe kullanımının arttığı 2022’de hem üreticiler karlarını artırmak için hem de kullanıcı kolaylığı için Bitcoin ATM’lerin popülaritesi giderek artıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Metaverse Coin’ler Alınır Mı: APE, MANA, AXS ve SAND’de Son Durum

Sonrakini Oku

Terra’nın CEO’sundan Son Açıklama: UST’yi Geri Döndürme Planı!

Bir Cevap Yazın