“Kriptoların Doların Yerini Alması Mantıklı Değil”

Cointelegraph’ın haberine göre eski ABD Federal Rezerv yetkilisi Simon Potter, Amerikan dolarının yerinin dijital para birimleriyle değiştirilmesi fikrinin bir anlam ifade etmediğini dile getirdi.

Merkez Bankası Kontrolü

Geçtiğimiz ay İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi Mark Carney, Amerikan dolarının hakimiyetinin Facebook’un kripto para projesi Libra tarafından alt edilebileceğini dile getirmişti.

Ayrıca Carney, Libra fikrinin Çin’in resmi para biriminin Amerikan dolarının yerini alabileceği fikrinden daha mantıklı olduğunu ifade ediyor.

New York Fed’in ticaret masasını yöneten eski bir Federal Reserve yetkilisi olan Potter 25 Eylül’de BNNBloomberg’e yaptığı açıklamalarda, Carney’nin bu öneriyle “doların rezerv para birimi olarak kullanılmasının yararlarını göz ardı ettiğini” dile getirdi ve şu açıklamaları yaptı:

ABD’de büyük, likit sermaye piyasaları varken dışarıdan daha karmaşık bir şeylerin kabul edilmesi mantıklı gelmiyor. Temel fiyatlar belirleyebileceğiniz ve derin bir piyasaya sahip olabileceğiniz bir para biriminin olmaması dünya ekonomisi açısından hayatı zorlaştırır.

Öte yandan Potter, merkez bankalarının her zaman dijital para birimlerini koordine edebileceklerine inanmadığını da ifade etti. Potter’a göre bunu belki özel şirketler başarabilir. Eski yönetici konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

Merkez bankaları bunu yapabilen özel şirketler konusunda endişelenmeli. İnsanları korumak ve iyi sonuçlar almak için bir ülkenin para biriminin kontrol edilmesi gerekir. Ancak özel sektör ürün satmakla daha çok ilgilenir.

Libra Çözüm Olabilir Mi?

Carney Temmuz ayında yaptığı açıklamalarda, Facebook’un Libra projesinin potansiyel olarak dezavantajları bulunmasına rağmen bu stablecoin’in bazı problemleri çözebileceğini ifade etti. Ayrıca Carney, bu projenin çok büyük kitlelere hitap edeceğini ve projenin kapsamının çok geniş olduğunu da dile getirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Ekonomistten Tehlikeli Tahmin: Bitcoin 4.000 Dolar Olabilir!

Sonrakini Oku

2020’de Fransa’da 25.000 İşyerinde Bitcoin Kullanılacak

Bir Cevap Yazın