Kripto Şirketlerinin Yöneticileri Düzenleyici Netlik Talep Ediyor!

ABD’de kripto paralarla alakalı düzenlemelere katkı sağlanması için bilindik kripto şirketlerinin CEO’ları dinleniyor. Stablecoinler, lending hizmetleri ve çok daha fazlası henüz düzenleyici bir netliğe sahip değil. SEC gibi kurumlar mevcut yasaların bunların birçoğunu hukuki olarak kapsadığını düşünüyor, ancak çok daha fazlasına ihtiyaç var.

ABD ve Kripto Düzenlemeleri

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük kripto şirketlerindeki bazı CEO’ların, milletvekillerini kripto için net bir düzenleyici çerçeve sağlamaya çağırarak birleşik bir cephe oluşturduğuna şahit oldu.

ABD’de Finansal İnovasyonun Zorluklarını ve Faydalarını Anlamak üzerine bir konuşma yapan Circle CEO’su Jeremy Allaire, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitfury CEO’su Brian Brooks, Paxos CEO’su Chad Cascarilla, Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon ve Coinbase Inc.’in CEO’su ve Coinbase Global‘in CFO’su Alesia Haas, ABD’li milletvekillerine şirketlerinin hem stablecoin ihraççıları hem de dijital varlık borsaları olarak karşılaştığı zorluklar hakkında bilgi verdi.

Regülasyonlar İnovasyonu Engellememeli

Komisyondan önce yayınlanan yazılı bir bildiride Allaire, Circle‘ın Kongre’nin stabilcoin ihraççılarının “Ulusal lisanslama ve Federal denetim” çabalarını desteklediğini ve birçoğunun artık “görmezden gelinemeyecek kadar büyük” olduğunu söyledi.

Paxos CEO’su Chad Cascarilla ise ABD finansal sistemini ortaya çıkan dijital ekonomiyi idare etmek için “yetersiz” olarak görüyor.

Paxos CEO’su şunları söyledi:

Blockchain tabanlı bir finansal mimari, işlemleri aynı gün içinde halledebilir, karşı taraf riskini azaltabilir ve maliyetli merkezi takas operasyonlarını ortadan kaldırabilir. Bu, piyasa katılımcılarının ve düzenleyicilerin uzlaştırma ve marj eksikliklerini gerçek zamanlı olarak izlemesini ve düzeltmesini sağlayacaktır. Ticaret uzlaşma döngüsünü kısaltmanın SEC için yüksek bir öncelik olması gerektiği konusunda hemfikiriz ve bunu mümkün kılmak için agresif bir şekilde çalışıyoruz”.

Bitfury CEO’su Brian Brooks Fidelity‘nin Kanada’da başlattığı Bitcoin fonuna değindi. Diğer ülkelerde düzenleyicilerin daha kripto dostu bir pozisyon aldığına dikkat çekti.

Kripto CEO’larının paneline hitap eden kongre üyesi Patrick McHenry, kripto alanındaki teknolojinin “zaten düzenlenmiş” olduğunu savundu ancak mevcut herhangi bir çerçevenin “hantal” ve “güncel olmayabileceğini” kabul etti. Kuzey Carolina temsilcisine göre, diğer komite üyeleri arasındaki anlayış eksikliği, kripto ve blockchain için aşırı düzenleme riskin doğurabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dogecoin’i Listelemeyen Borsadan Şaşırtan Hamle! Popüler Şaka Para Birimini Listeledi

Sonrakini Oku

Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları CBDC Testlerini Başarıyla Tamamladı!

Bir Cevap Yazın