Kripto Paraların Piyasa Hacmi 800 Milyar Doları Geçti

Kripto paraların toplam piyasa hacmi kısa süre önce 700 milyar $’ı görerek rekor kırmıştı. Kripto paraların piyasa hacmi bugün 800 milyar $ seviyesini de aşmayı başardı. Haber yazım saatiyle piyasa hacmi 830 milyar $ civarında ve büyümeye devam ediyor.

Yeni yıla girmeden önceki iki günlük düşüş sürecinden sonra kripto paraların çoğu şuan tekrar yükselişe geçti. Kripto paraların toplu olarak yükselişe geçmesi de piyasa hacmine epey yarıyor.

İnanması zor gelebilir ancak şuanda 800 milyar $’dan daha fazla piyasa hacmine sahip olan kripto parası bundan tam bir ay önceyi yaklaşık 445 milyar $ piyasa hacmiyle bitirdi. Bugün en yüksek 835 milyar $ düzeyine kadar çıkan piyasa hacmi böylelikle bir ayda 390 milyar $ büyüme göstermiş oldu.

Kripto paralar 2017 yılına yalnızca 18 milyar $ piyasa hacmiyle başlamıştı. 2018’de ise 800 milyar $ piyasa hacmine sahipler. Bu noktadan sonra kripto paraların trilyonluk bir piyasa haline gelmesi işten bile değil.

Piyasa hacminde yaşanan artışa önemli katkıda bulunan kayda değer koinler Bitcoin, Ethereum, Ripple oldu.

İlk kripto para olan Bitcoin geçtiğimiz haftaya kıyasla küçük bir artış yaşadı ve şuan 16 bin 500-17 bin $ arasında kısmen istikrarlı ilerliyor denilebilir. Ancak Bitcoin’in piyasa hakimiyeti hala daha tüm zamanların en düşük seviyelerinde, yüzde 34’lerde dolanıyor. Azılı rakipler Bitcoin’in peşinden geliyor.

Ethereum bu Cuma günü ilk kez bin $ sınırını geçmeyi başardı ve büyümeye de devam ediyor. Ethereum’un böyle bir yükseliş göstermesinin ardında yatan sebep büyük ihtimalle Ethereum’un piyasada epey benimseniyor olması. Ethereum piyasanın en çok kabul gören paralarından biri.

Piyasada yaşanan büyümeye katkıda bulunan bir diğer para ise Ripple. Aralık 2017 ortalarında yükselişe geçen Ripple, piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para koltuğunu Ethereum’dan almayı başardı ve bu süreç içerisinde Ripple başkanı dünyanın en zengin insanı olmuş bile olabilir.

Ancak bu üç kripto parayı da görmezden gelecek olsak bile göz önünde bulundurulabilecek diğer şeyler var. Mesela “şaka koininin” 1 milyar $ piyasa hacmine ulaşması, ülkelerin artık kendi kripto paralarını basmaya başlaması, Mark Zuckerberg gibi isimlerin kripto paralara göz dikmesi gibi. Dediğimiz gibi, trilyonluk piyasa olmak işten bile değil… Kaynak: Coin Telegraph

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance, Bitfinex ve Bittrex Geçici Olarak Yeni Kullanıcı Alımını Durdurdu

Sonrakini Oku

Çin Bankacılık Düzenleme Kurumundan Blockchain Hamlesi

Bir Cevap Yazın