Kripto Paralara Yatırım Yapmalı Mı, Yapmamalı Mı?

Son birkaç yıldır her ne kadar kurumsal yatırımcıların ve fon yönetim şirketlerinin kripto para dünyasında daha fazla yer almaya başladığını düşünsek de hala çok fazla sayıda kuruluş ve yatırım tavsiyesi şirketi müşterilerinin kripto para birimlerine yatırım yapması ile ilgili çeşitli endişeler sahip.

Ekonomi Kötüye Gidiyor

Sadece bir alanda değil tüm dünyada ekonominin kötüye gittiği ve 2008 finansal krizinden çok daha büyük bir finansal krizin beklendiği artık bir sır değil. Özellikle Amerika’nın enflasyonu düşürmek için durmadan para basması, ortaya çıkan jeopolitik sorunlar, artan doğal afetler ve giderek artan sayıda ülkenin parasının değer kaybetmesi artık geleneksel finansal sistemin kırılma noktasına geldiğini gösteriyor. Dolayısıyla tecrübeli ve özellikle geniş bakış açısına sahip uzmanlar yeni bir sistemin gerekli olduğu ya da en azından eskisinin üzerinde değişiklikler yapılması gerektiğini düşünüyor.

Finansal sistemin bir anda değişmesi ve insanların buna anında adapte olması tabii ki beklenebilecek bir durum değil. Ancak insanların yavaş yavaş yatırım alışkanlıkların değiştirmesi, daha çok hükümet kontrolünde olmayan varlıklara yatırım yapmayı tercih etmesi gelecekte finansal ortamın çok farklı olacağının sinyallerini veriyor.

Bunun yanında insanların yatırım alışkanlıklarının değişmesindeki en büyük etkenlerden birinin yeni teknolojilerin ve yeni varlıkların ortaya çıkması olduğunu da belirtmek isterim. Örneğin, Bitcoin gibi yeni bir varlık ve Blockchain gibi yeni bir teknoloji ortaya çıkmasaydı muhtemelen geleneksel sistem tamamen çökene kadar insanlar panik içinde bekleyecekti. Ancak artık insanların ikinci bir tercih şansları var…

Danışmanlar İkiye Bölündü

Yukarıda da ifade ettiğim gibi her ne kadar geleneksel finansal sisteme sadık kalmaya çalışan ve yeni gelişmelerden uzak durmaya çalışan kurumlar, danışmanlar ve yatırımcılar olsa da yeni yatırım yöntemlerine oldukça sıcak yaklaşan ve müşterilerini de bu yeni yöntemlere yönlendiren çok sayıda danışman var. Edelman Financial Engines’in kurucusu Ric Edelman da onlardan biri…

RIA Dijital Varlıklar Konseyi’nin de kurucusu olan Ric Edelman yaptığı son açıklamalarda müşterilerinin; “Blockchain’i kavraması, volatilitedeki riskleri en aza indirmek için uzun vadeli yatırımlar yapmak da sorun görmemeleri ve kayıplara hazır olmaları” durumunda kripto para birimlerine yatırım yapılmasında herhangi bir sorun görmediğini ifade etti.

Öte yandan Edelman konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri de kullandı:

Bitcoin dikkate değer bir varlık. Gelecekte Bitcoin için sürekli volatil olma olasılığı nedir? Kendimize sormamız gereken şey budur ve biz birçok danışmana sormadık.

Aslında bakıldığında Edelman’ın “hazır olunması gereken durumlar” olarak nitelendirdiği her madde, geleneksel finansal sistemdeki varlıklar için de geçerli. Geleneksel sistemde de yatırım yapılacak ürün iyi kavranmalı, sağlam karlar elde etmek için uzun vadeli yatırımlar yapılmalı ve kayıplara hazır olunmalı…

Tüm bunların yanında aslında Bitcoin’i yalnız değil de Blockchain ile beraber değerlendiren uzmanların Bitcoin ve kripto para yatırımı konusunda daha pozitif olduklarını görüyoruz. Çünkü Bitcoin henüz yeni bir varlık ve volatil olması çok doğal. Ancak Blockchain ile beraber değerlendirildiğinde teknoloji ve finansı birleştirmiş oluyoruz. Günümüzde bu iki olgunun ayrılmaz bir bütün olduğunu düşündüğümüzde gelecek için büyük potansiyeli olduğunu dile getirmek de oldukça doğru bir yaklaşım oluyor.

Gerçekten de teknolojik gelişme + finans olarak bakıldığında şu anda bu ikisini aynı doğrultuda götüren ve birbirinden bağımsız düşünülemeyecek iki oldu Bitcoin ve Blockchain. Her ne kadar çoğu şirket Blockchain’i Bitcoin’den bağımsız olarak kullansa da işin içinde bir de Bitcoin girdiğinde her şey çok daha verimli hale geliyor. Blockchain, “dağıtık muhasebe defteri” teknolojisiyle kayıtları geleneksel sisteme göre çok daha net bir şekilde tutarken Bitcoin de şirket ödemelerini geleneksel yöntemlere göre çok daha düşük maliyetlerle yapabiliyor.

Yani, ileri görüşlü olan uzmanlar bu durumları değerlendirdiklerinde özellikle uzun vadeli kripto yatırımları konusunda cesaret verici konuşurken, geleneksel sisteme bağlı kalmak isteyen uzmanlar kriptolardan uzak durulması gerektiğini dile getiriyor…

Peki, kripto paralara yatırım yapmalı mı, yapmamalı mı? Seçim sizin…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Benim Önceliğim Açık Ve Şeffaf Kurallar”

Sonrakini Oku

Bitcoin’in 1 Aylık Yükselişi Dudak Uçuklatıyor!

Bir Cevap Yazın