Kripto Paralara Bir Darbe de Hindistan’dan Geldi! Ödemeler Engellendi

Kripto para birimleri popülaritesini hızla arttırmaya devam ederken bazı ülkeler kripto para birimlerine yönelik düzenlemeler ve baskılar uyguluyor. Bu baskılara bugün bir yenisi eklendi.

Hindistan Devlet Bankası’ndan Kripto Engeli

Hindistan Devlet Bankası (SBI) tarafından bugün yapılan açıklama ile birlikte, Birleşik Ödemeler Arayüzü’nü (UPI) kullanarak kripto para borsalarına yapılan ödemeleri engellediği bildirildi. Banka, ödeme işlemcilerine, kripto para yatırımcıları için bankanın UPI’sini devre dışı bırakmaları söylendi.

Ekonomik Times Çarşamba günü, ödeme endüstrisindeki kaynaklara atıfta bulunarak, ülkenin en büyük bankası olan State Bank of India’nın “UPI platformunda kripto borsaları tarafından fon alınmasını engellediği” bildirildi.

Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI), Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) tarafından cep telefonları aracılığıyla bankalar arası işlemleri kolaylaştırmak için geliştirilen gerçek zamanlı bir ödeme sistemidir. UPI ödeme sistemi, Hindistan’ın merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından düzenlenir ve denetlenir.

Yayınlanan duyuruya göre  Banka, ödeme işlemcilerine kripto para yatırımcıları için SBI UPI’yi devre dışı bırakmalarını söyledi.

Bu, SBI banka müşterilerinin Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri satın almak için UPI aracılığıyla kripto para borsalarına para aktaramayacağı anlamına geliyor.

Bir SBI sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

“Konu hakkında yorum yapmamak bankanın politikasıdır.”

Bankalar Kısıtlama Getiriyor

Hindistan’daki birkaç banka, kripto borsalarına yapılan fon transferlerini kısıtlıyor. Ancak NPCI, Mayıs ayında UPI kullanan kripto şirketlerine yapılan ödemeleri engellemeyeceğini söyledi. Bunun yerine, bankalara, kendi risk değerlendirmelerine dayanarak kripto para birimleri içeren işlemlere izin verip vermeme konusunda kendi kararlarını vermelerini tavsiye etti.

Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından biri olan Wazirx, Hindistan Devlet Bankası’nın bu kararından şimdiden etkilendi. Wazirx CEO’su Nischal Shetty şunları söyledi:

“SBI’ya puanlarımızı tartışmaya ve iletmeye çalışıyoruz. Wazirx, KYC (müşterinizi tanıyın) normlarına ve AML (kara para aklama karşıtı) politikalarına uyuyor. Hindistan’daki en büyük kripto para borsası Wazirx’in milyonlarca kullanıcısı, SBI’nin bu hamlesinden etkilenmiş durumda.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Analist: Bu Seviye Bitcoin’in (BTC) Kaderini Belirleyecek! Düşüş mü, Yükseliş mi?

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Karşıtları Sokakları Ateşe Verdi!

Bir Cevap Yazın