Kripto Paralara Bir Darbe Daha! Popüler Havale Hizmeti, Kripto İle İlgili İşlemleri Yasakladı!

Rus banka havale hizmeti KoronaPay, gün içerisinde yaptığı yeni bir duyuru ile kripto para ticareti de dahil olmak üzere kripto ile ilgili tüm işlemleri yasakladığını açıkladı.

KoronaPay, Kripto İle İlgili İşlemlere Yasak Getirdi

Rusya Merkez Bankası, Ocak ayında, finansal istikrarsızlığa neden olabileceği endişeleri nedeniyle Rusya topraklarında kripto para birimi ticaretini ve kripto para madenciliği kısıtlamayı önerdi ancak politikacılar bir yöntem değişikliği için Rusya Merkez Bankasına baskı yaptı.

Rusya Merkez Bankasının kripto varlıklarının kullanımını ve madenciliğini yasaklama teklifinin ardından ise ülkenin banka havale hizmeti KoronaPay, kripto ile ilgili işlemleri yasakladığını açıkladı.

KoronaPay Europe İcra Kurulu Başkanı Gleb Kozlov konu hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Bazı Avrupa ülkelerindeki düzenleyiciler kripto para sektöründeki patlayıcı büyüme konusunda hala rahat davranırken, diğerlerinin artık dijital para birimlerinin yükselişine karşı geri adım attığı aşikar.

Onlara kripto ile ilgili işlemler için sıfır tolerans politikamız olduğuna dair güvence vermek istiyoruz ve Avrupa da dahil olmak üzere AML mevzuatının gerektirdiği şekilde şüpheli faaliyetleri ilgili makamlara bildireceğiz. Özellikle, tüketicileri yanıltmak için web sitelerinde yerleşik finansal kurumların ve ödeme sağlayıcılarının adlarını ve logolarını sık sık içeren hileli borsaların ortaya çıkmasından endişe duyuyoruz.”

Aylık 1 milyar dolardan fazla transfer hacmine sahip KoronaPay, Rusya ve eski Sovyetler Birliği’ndeki en büyük para transferi hizmeti olarak biliniyor.

Rusya, Kripto Paralara Yatırım Yasağı Getirmek İstiyor

Rusya Merkez Bankası’na göre, Ruslar yılda 5 milyar dolara ulaşan işlem hacimleri ve Bitcoin madenciliğinde üçüncü sırada yer alan ülke ile kripto para piyasasında en aktif kullanıcılar arasında yer alıyor.

Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin madenciliğini yasaklamanın yanı sıra, kripto para birimlerinin çıkarılması ve değişimi de dahil olmak üzere dijital para birimleri kullanılarak mal ve hizmetlerin ödenmesini yasaklamayı da önerdi. Merkez Bankasının ayrıca kripto para birimlerine yatırım yasağı getirmek istediği de biliniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Vergisi Rafa Kaldırıldı! Bitcoin (BTC) Yeniden Yükselişe Geçti!

Sonrakini Oku

Gizemli Balina NFT’leri Sildi Süpürdü! Bu Koleksiyonlardan Ciddi Miktarda Alım Yaptı!

Bir Cevap Yazın