Kripto Paralar Yeşile Döndü: Bitcoin (BTC) Fiyatında Önemli Seviyeler Belli Oldu!

Bitcoin’in (BTC) fiyatı dün kısa bir süre 17.700 doların altına düştükten sonra 12 Aralık’ta toparlanmaya başladı. Balina kümeleri, 18.600 dolar seviyesinin BTC için en büyük kısa vadeli direnç olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Balina Kümeleri Nedir, Neden Önemli?

Balina kümeleri, balinaların Bitcoin biriktirdiği ve varlıklarını hareket ettirmediği bir fiyat noktasında oluşuyor. Balinaların kayıptan ziyade kâr veya başabaş satış yapma olasılığı daha yüksek olduğundan, kümeler tipik olarak destek veya direnç seviyeleri olarak hareket ediyor. Yakın vadede, Whalemap’teki balina kümeleri, boğalar için ana direnç alanları olarak 18.600 dolar ve 18.800 doları gösteriyor.

Bitcoin başlangıçta 18.000 doların üzerindeki alıcılardan güçlü bir tepki olmadığı için daha derin bir düzeltme riskiyle karşı karşıya kaldı. Piyasanın önemli analistlerinden Michael van de Poppe, 16.000 dolar seviyesinin 13.000 dolardan önceki son büyük destek alanı olduğunu ifade etmişti. Bu nedenle, 17.600 dolarlık destek alanı kritikti çünkü bu seviyeden bir düşüş, BTC’yi uzun süreli bir düşüş trendine karşı savunmasız bırakabilir ve daha düşük desteklerin test edilmesine neden olabilirdi.

Bitcoin Fiyatı Yeniden Ralliye Başlar Mı?

Bugün Bitcoin toparlanmaya başladı ve balina kümeleri, 18.600 ile 18.800 dolar arasında bir rahatlama rallisinin muhtemel hale geldiğini öne sürüyor. Ancak teknik destek ve direnç seviyelerine dayanarak popüler analist Mayne, 18.700 doların satıcılar için ilgi alanı olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Buna ek olarak hafta içinde Bitcoin’in yükseliş ivmesi azalmış ve hatta bir düşüş trendi izlenmiş olsa da yatırımcılar kurumsal talebin artması ile yeniden ralli başlama ihtimalinin de güç kazandığını düşünüyor.

Balina Kümelerinin Destek Alanları

Ancak bir düşüş başlaması halinde balina kümelerinin destek olarak hizmet ettiği alanlar önemli hale gelebilir. Yapılan açıklamalara göre, 17.000 doların üzerinde balina kümeleri 17.170 dolar ve 17.700 dolardan iki ana destek alanı gösteriyor. 12 Aralık’ta Binance’de Bitcoin’in fiyatı 17.572 dolara düştüğünde, Bitcoin hızlı bir geri dönüş gördü ve üç saat içinde 17.700 doların üzerine çıktı.

Buna ek olarak Bitcoin’in 24 saat içinde 17.600 dolardan 18.400 dolara hızlı toparlanması, 18.000 doların altında yüksek alıcı talebinin olduğunu gösteriyor. Bu sebeple yakın vadede alıcı taleplerinin dik bir düzeltmeyi önleyeceği düşünülüyor.

Yine de analistler piyasanın gidişatı tam olarak netleşmeden büyük hamleler yapılmaması gerektiği konusunda yatırımcıları uyarıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Analist Açıkladı: Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) Arasında Kalsa Neyi Seçerdi?

Sonrakini Oku

Büyük Firma Bitcoin (BTC) Yatırımlarını Artırıyor: Sırada Hangi Şirketler Var?

Bir Cevap Yazın