Kripto Paralar Vergi Ödemelerinde Kullanılacak

Wall Street Journal ‘ın 25 Kasım tarihli bir haberine göre, Amerika’nın Ohio eyaleti vergi ödemesi olarak Bitcoin’i kabul eden ilk eyalet olmaya hazırlanıyor.

Wall Street Journal’a göre, bu durum öncelikle yalnızca işletmelere uygulanacak. Ancak gelecekte bireysel vergi mükelleflerine uygulanması için de adımlar atılacak. Bu haftadan başlayarak Ohio merkezli tüm işletmeler bütün vergilerini Bitcoin ile ödeyebilmek için gerekli yerlere kayıtlarını yaptırmaya başlayabilecek. Vergi ödemelerinin kripto para ödeme hizmeti BitPay yoluyla gerçekleştirileceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Haber kaynağının açıklamalarında kripto para dostu bu hareket devlet Hazinedarı Josh Mendel tarafından başlatıldı. Mendel gazetelere, ulusal kripto para kabulü açısından Ohio’nun bir lider konumunda olması amacıyla çalıştığını açıkladı ve şunları dile getirdi:

Bitcoin’in meşru bir para birimi olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan Mendel, Ocak ayında kendi döneminin sona ereceğini ancak “kripto para dostu bu adımların devam edeceğinden emin olduğunu” da ifade etti. Ayrıca seçilmiş bir devlet memuru olan Mendel, gazetecilere yaptığı açıklamalarda ofisinin “yasama organından ya da eyalet başkanından onay almadan” kripto paralar hakkında karar verebileceğini de dile getirdi.

Buna karşılık geçtiğimiz yıl içinde Amerika’daki vergi ödemelerinde kripto para kullanımı yapılabilmesinin önünün açacak birçok yasa tasarısı sunulmuştu. Ancak devlet yetkilileri son aşamada bu tasarıların onaylanmasını engelledi. Örneğin, Mayıs ayındaki haberlere baktığımızda Arizona Temsilciler Meclisi vatandaşların kripto para kullanarak vergilerini ödeyebilmeleri için bir vergi tasarısı sundu. Oylamanın ardında bu girişim yapılan değişikliklerle önlendi.

Bununla beraber Şubat ayında da Amerika’nın Georgia eyaletinde kripto paraların eyalet vergilerinde kullanılması amacıyla bir yasa tasarısı düzenlenmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

SEC Düzenlemeleri Sonrası ICO’lar 50 Milyon Dolar Topladı

Sonrakini Oku

Ünlü Kapitalist: Kriptolarda Sabırlı Olun

Bir Cevap Yazın