Kripto Paralar Türkiye’de Enflasyonun Dengelenmesine Nasıl Yardımcı Oluyor?

Son zamanlarda tüm dünyada kripto para birimlerinin bir enflasyondan korunma seçeneği olarak tercih edildiği görülüyor. İnsanlar deflasyonist yapısı gereği kripto para birimlerini birer enflasyondan korunma aracı olarak görüyor. Bu durum, enflasyonun yüksek olduğu ülkemizde de benzer bir şekilde görülüyor.

Türkiye’de Enflasyon Gerçeği

Türkiye’de yıllık Enflasyon oranı ilk kez Eylül 2002’den bu yana %36’nın üzerine yükseldi ve Aralık ayında açıklanan enflasyon oranı beklenin oldukça üzerindeydi. Dolayısıyla Türk Lirası geçen yıldan bu yana ciddi bir değer kaybı yaşamış oldu.

Buna ek olarak Türkiye İstatistik Kurumu’nun raporuna göre tüketici fiyatları da %13,5 artış gösterdi. Enflasyonun ise yıllık bazda %30’un üzerinde olması bekleniyor. Ayrıca bu raporun ardından Türk Lirası dolar karşısında değer kazansa da son iki aydaki volatil durumdan sonra %40’lık düşüş dikkat çekici oldu.

Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi, Merkez Bankası’nın Eylül ayından bu yana politika faizini 500 baz puan düşürmesinden sonra daha net bir şekilde hissedildi ve enflasyon son birkaç ay için %20 seviyelerine yükseldi. Bu noktada Merkez Bankası Ekim ayı sonunda yayınladığı bir raporda kısa vadeli enflasyonun volatil olabileceğini de dile getirdi.

Türkiye’de Enflasyon ve Kripto Para Düzenlemeleri

Her ne kadar kripto para birimleri diğer varlıklara kıyasla daha volatil varlıklar olarak kabul edilseler de son zamanlarda Türk Lirası’ndaki volatilite de maalesef oldukça yüksek. Bu sebeple vatandaşlar enflasyondan korunmak için altın, dolar ve kripto para birimleri gibi başka varlıklara yöneliyor.

Bunlara ek olarak Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre, Lira 2021’in dördüncü çeyreğinde dolar karşısında değer kaybetse de Lira kullanılan üç borsa arasında kripto para işlem hacimleri günlük ortalama 1.8 milyar dolara yükseldi. Bu noktada Türkler arasında Tether’in (USDT) oldukça popüler hale gelmiş olduğu görülüyor. CryptoCompare veri kaynağına göre, bu sonbaharda Tether karşısında en çok işlem gören ve devlet tarafından basılan para birimleri arasında Lira, USD ve EURO’yu geçti.

Öte yandan Türkiye’de kripto para birimlerinin alışverişlerde kullanımı ve ödeme hizmet sağlayıcılarının kripto para birimleri ile işlem yapmaları yasaklanmış olsa da vatandaşlar kripto para birimlerini tercih etmeye devam ediyor. Türk kripto para borsası Paribu’nun danışmanı Turan Sert’e göre, uyarı yapılmadan gelen yasak, Türk kripto para birimi topluluğunda korkunç bir deneyime neden oldu. Ayrıca elde edilen verilere göre Türk kripto para borsalarındaki kullanıcı sayısı da artıyor.

Bunların yanında Türkiye’de kripto para birimlerinin kullanımının artması ile düzenleyici adımlar da hız kazandı. Bu noktada düzenleyici kurumlar arka arkaya yaptıkları açıklamalar ile kripto para düzenlemelerine ilişkin vatandaşları bilgilendirdi. Yapılan son açıklamalara göre Türkiye, kripto para birimlerini yasaklayıcı ya da yüksek vergilendirmelere tabii bir düzenleme üzerinde değil, yapıcı ve yatırımcıyı koruyan bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Bitcoin ve Kripto Para Birimleri

Aslında Bitcoin, piyasaya sürüldüğünden bu yana iyi bir değer deposu olduğunu kanıtladı. Son zamanlarda yaşanan düşüşlerden bağımsız olarak Bitcoin fiyatı özellikle uzun vadede iyi bir değer koruma aracı olarak görülüyor. Bu sebeple tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de artan enflasyon vatandaşların kripto para birimlerine yönelmesini sağladı. Yani, kripto para birimlerinde volatilite daha yüksek olsa da artık insanlar sadece al-sat yaparak para kazanmak için değil enflasyon korunmak için de kripto para birimlerini tercih ediyor.

Bunun yanında sadece Bitcoin değil, bazı güçlü kripto para birimleri de enflasyondan korunma için iyi birer varlık haline gelmiş durumda. Bu noktada Ethereum ve Polkadot’a göz atmak faydalı olabilir:

  • Ethereum (ETH): Bir akıllı sözleşme platformu olan Ethereum, piyasanın en büyük altcoin’i konumunda bulunuyor ve bu artık yerini sağlamlaştırmış gibi görünüyor. Burada ETH’un piyasa değeri bakımından hala Bitcoin’in oldukça altında kaldığı görülüyor. Ancak ETH’da elde edilen kazançlar son birkaç yıldır Bitcoin’i geride bırakıyor.
  • Polkadot (DOT): Polkadot (DOT), diğer blok zincirlerini entegre etmeyi amaçlayan türünün tek örneği bir Proof-of-Stake kripto para birimi olarak tanımlanabilir. Polkadot’un temel bileşeni, ağların ortak çalışmasını sağlayan röle zinciridir. Yazının yayına hazırlandığı sırada 16,7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan DOT, en büyük 11. kripto para konumunda yer alıyor. DOT, her ne kadar BTC ve ETH’dan da daha yüksek bir volatiliteye sahip olsa da uzun vadede büyük artış potansiyeli taşıdığı düşünülüyor.

Sonuç

Sonuç itibari ile kripto para birimleri tüm dünya ile birlikte ülkemizde de enflasyondan korunma aracı olarak görülüyor. Yaşadıkları volatiliteye rağmen Bitcoin ve altcoin’ler yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor.

Bu noktada KuCoin de Türklerin tercih ettiği kripto para borsalar arasında yer alıyor. Özellikle gem coin’leri listeleyen KuCoin, Türk yatırımcının büyük ilgisine sahne oluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Endüstrisi Fed Toplantısından Ne Bekliyor?

Sonrakini Oku

Vitalik Buterin, NFT’lerin “Soulbound” Yapılmasını Önerdi! Bu Ne Anlama Geliyor

Bir Cevap Yazın