Kripto Paralar Neden Düşüyor? Bu Hafta Altcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor?

En büyük kripto para birimi 24.900 dolara kadar düştü ve altcoinler kritik destek seviyelerini kaybetti. Bu serbest düşüşü tetikleyen Celsius tarafından gece saatlerinde yapılan duyuruydu. Hafta sonu boyunca kayıplarını derinleştiren altcoinler daha fazla düşer mi? Yatırımcıları bu hafta neler bekliyor?

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Celsius tarafından yapılan hizmet duraklatma duyurusu yatırımcılardaki korkuyu artırdı. Aynı zamanda stETH (ETH 2.0 için stake edilen ETH)’nin 1 ETH sabitinden %4,4 aşağıya düşmesi DeFi platformlarının ciddi satışlar yapmasına sebep oldu. Sadece MakerDAO bile on binlerce Ethereum satarak ayakta kalmaya çalışıyor. Bu satışlar 1150 dolar seviyelerinde yapıldı.

Bitcoin, Ethereum ve diğer önde gelen kripto para birimleri, hafta sonu boyunca daha da düştü ve tüm kazanımları sildi. CoinMarketCap’e göre, küresel kripto piyasası değeri sadece 24 saat içinde %7,5’lik bir düşüşle 1,03 trilyon dolara indi. Bitcoin son yedi gün içinde %18 düştü ve 26.000 doların altında son 1 yılın en dip fiyatını buldu. Ethereum, Çarşamba günü Ropsten test ağındaki başarılı testten sonra bile haftalıkta %30’a yakın kayıp yaşadı. (Cuma günü, Ethereum çekirdek geliştiricileri, The Merge’de çok önemli bir adım olan “zorluk bombasını” iki ay daha erteleme kararlarını paylaştılar, bu da ETH’nin negatif görünümünü destekledi.

Düşenler sadece BTC ve ETH değildi. Piyasa değerine göre ilk 20 kripto para çift haneli zararlar yazdı. BNB %22, Cardano (ADA) %24, XRP %18, Solana (SOL) %31, Dogecoin (DOGE) %28, Polkadot (DOT) %28, Avalanche (AVAX) 35 % ve Polygon (MATIC) %25 düştü.

Altcoinler Yükselecek Mi?

Kripto para piyasası, 2020 ve 2021’deki büyük bir boğa koşusunun ardından tüm yıl boyunca istikrarsız kaldı. Ardından Terra enkazı ve Mayıs ayı için gelen TÜFE verileri piyasaları negatif etkiledi. Bitcoin yıllarca enflasyona karşı bir önlem olarak görüldü. Ancak 2022’de bu şekilde davranmadı ve bu yılın Ocak ayında 2020’den bu yana S&P 500 ve Nasdaq ile en yüksek korelasyon yaşıyor.

S&P 500 (mavi), Nasdaq (yeşil), Bitcoin (turuncu) ve Ethereum (mor)

Şu an için kripto ve teknoloji hisseleri el ele düşüyor. Bugün saat 16:30 da ABD borsaları açılacak ve muhtemelen Çarşamba günü açıklanacak FED kararları sebebiyle negatif görünüm devam edecek. Yüksek korelasyon ile Bitcoin’in bu saatlerde düşüş yaşaması olası görünüyor.

Tüm bunlara COVID-19 sonrası piyasaları, jeopolitik belirsizliği ve önde gelen milletvekillerinin kriptoyla ilgili devam eden olumsuzluğunu da eklediğinizde, kripto ve hisse senetleri için uzun süreli bir ayı piyasasının içinde olduğumuzu net biçimde görebiliriz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NFT Pazarı Hakkında Yapılan Bu Araştırma Geleceği Anlatıyor Olabilir!

Sonrakini Oku

ABD Bu Kitabı Konuşuyor: Satoshi Nakamoto Bu Ülkede Ortaya Çıktı

Bir Cevap Yazın