Kripto Paralar Ne Zaman Yükselecek: Piyasada Son Durum!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) FED’in faiz artırımı kararının ardından 40.000 dolarlık önemli seviyenin üzerine çıktı. Ancak bu yükseliş kalıcı olmadı ve ardından çok daha sert ve hızlı bir düşüşe tanık olduk. BTC fiyatındaki bu düşüş hemen hemen her zaman olduğu gibi altcoin’leri de aşağı çekti. Peki, piyasa yeniden yönünü ne zaman yukarı çevirecek ve kripto para fiyatlarında son durum ne?

Kripto Piyasasında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin yazının kaleme alındığı an itibari ile 35.800 dolar bandında işlem görüyor. Grafiklere göre şu anda BTC düşüş sonrasında konsolide oluyor gibi görünüyor.

Aslında genel itibari ile FED’in faiz artırımına gitmesi BTC fiyatını aşağı çekiyor. Ancak son durumda yapılan açıklamaların negatif olması ve enflasyonun yüksek olduğunun açıklanması kısa süreli bir yükselişi beraberinde getirdi ve bunu bir düşüş izledi.

Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para konumunda bulunan Ethereum da (ETH) 3.000 dolar sınırına kadar yükseldikten sonra 2.632 dolara kadar geriledi. ETH yazının kaleme alındığı an itibari ile 2.663 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasası toplam piyasa değeri şu anda 1,6 trilyon dolar seviyesinde ve Bitcoin piyasa hakimiyeti de %41,6. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi ise 23’te ve dolayısıyla şu anda piyasada bir korku hakim.

Kripto Paralar Ne Zaman Yükselecek?

Her ne kadar teknik ve temel analizler yapılsa da zaman zaman piyasaların analizlerden farklı hareket ettiğine şahit oluyoruz. Yani aslında kripto para birimleri şu tarihte yükselir ya da bu tarihte düşüşe geçer gibi net konuşmak mümkün değil.

Ancak analistler şu anda Bitcoin’in hisse senetleri ile birlikte hareket ettiğini ve bu koordineli durumun bozulması halinde BTC’nin yükselişe geçebileceğini düşünüyor. Yapılan açıklamalarda benimsenme ve olgunlaşma döneminden sonra Bitcoin’in hisse senetlerine meydan okuyacağı ifade ediliyor. Analistlere göre bu dönemim gelmesi ise çok uzun sürmeyebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Son Dakika: FED Faiz Kararını Açıkladı! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek?

Sonrakini Oku

SEC, Kripto Para Odaklı Soruşturması Karara Bağlandı!

Bir Cevap Yazın