Kripto Paralar Kampüslere Son Hızla Girmeye Devam Ediyor

Geçen ay da Kalifornia Üniversitesi’ndeki “Blok Zinciri, Kriptografi ve Kriptografi Teknolojisinin İş ve Hukuk Alanındaki Geleceği” adlı ilk derste öğrencilerin çoğu ayaktaydı ve koridorlar bile dolup taşmıştı.

Fiyatları yeni yıldan itibaren düşüş göstermesine rağmen Amerika’nın seçkin üniversite çevrelerinde “Dijital Para” patlaması hiçbir soğuma belirtisi göstermedi. Üstelik, Bitcoin ve BlockchainTeknolojilerini bölümlerine ders ekleyen çok iyi okullar dahi var.

Özellikle Carnegie Mellon, Cornell, Duke, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Maryland Üniversitesi’ndeki lisansüstü sınıflar bitcoin teknolojisine akademik anlamdaki hayranlıklarını fazlasıyla gösterdiler. Bu durum Bitcoin’in spekülatif bir balon olmaktan çok daha öteye gideceğinin bir göstergesi olabilir.

2014 yılında, ilk kredili derslerden birini vermesi teklif edilen New York Üniversitesi’nde işletme ve hukuk profesörü olan David Yermack;

Bitcoin dersleri vermeye başladığımda meslektaşlarım beni alaya almıştı. Ancak bir kaç ay sonra Basel’de merkez bankası çalışanlarına bir konuşma yapmam teklif edildiğinde, meslektaşlarımdan tek bir kelime eden olmadı. Ve tabi bu konuda şaka yapmayı bıraktılar.

Yarı yıl boyunca devam eden dersleri için David Yermack senenin başında 180 kişilik bir derslik ayarlamıştı ancak öğrenci sayısı sebebiyle dersini NYÜ’deki en büyük salona taşımak zorunda kalmış. Şuanda sınıfına kaydolan öğrenci sayısı 225’e ulaştı.

Princeton bilgisayar bilimi profesörü olan Arvind Narayanan’ın online eğitim sitesi Coursera’daki sanal para dersi ise en popüler beş sınıftan biri haline geldi.

Geçen ay da Kalifornia Üniversitesi’ndeki “Blok Zinciri, Kriptografi ve Kriptografi Teknolojisinin İş ve Hukuk Alanındaki Geleceği” adlı ilk derste öğrencilerin çoğu ayaktaydı ve koridorlar bile dolup taşmıştı. “Bu sınıfta oturmak büyük bir ayrıcalık, yerinizde olmak isteyen milyonlarca öğrenci var!” diye şakaya vurdu Bilgisayar Bilimi Profesörü Dawn Song.

Bir diğer Profesör olan Greg La Blanc ise, alandaki gelişmelerin anlık değişmesinden kaynaklı  zaman zaman yanlış bilgi verme ihtimallerine karşı öğrencilerin eğitmenlere insaflı davranmalarını istedi.

Sistemin oturmasını bile bekleyemiyoruz. Bunu kusursuz bir blok zinciri kursu ile kıyaslamayın. Hiçbir şey bilmemeye karşılık, bu kursu almayı kıyaslayın. dedi.

Berkeley’deki derslere genel olarak baktığımızda bu alandaki 75 ders, hukuk, işletme ve mühendislik fakülteleri arasında eşit bir şekilde paylaştırılmıştı. Derslerin anlatımını bu üç fakülteden hocalar birlikte yürütüyordu. Song, kendi departmanına ayrılan 25 kişilik kontenjan için yüzlerce öğrencinin yarıştığını söyledi.

Son bir yıldır kripto para birimlerindeki fiyatlar nedeniyle bu alandaki yatırımlar artış gösteriyor. Ancak farklı alanlarda uzmanlıkları olan profesörlerin hemfikir olduğu şey, kripto paraların yeni sektörler ve yeni alanlar yaratmış olması, bu fiyat artışlarından daha değerli bir şeydir.  Avukatlara göre kripto para projesi, menkul kıymetlerin hukuksal statüsü, güvenlik ve eşyanın tanımlanması ve geleneksel yasal düzenlemeler konusunda zorluklar çıkaracak. Kaldı ki; girişimciler bu hukuk boşluğunun avantajlarını kullanıp, geleneksel fon kanallarına hiç girmeden kripto para satarak milyarlarca dolar kar ettiler bile. Ekonomistler ve işletme profesörleri ise kripto paralar hakkında paranın doğasına yönelik bir çok soruyu ortaya attı.

Mesela Berkeley’deki ilk ders, para tarihinde Bitcoin’in geliştirilmesi konusunu ele aldı. Bir çok 

işletme dersi ise Bitcoin tarafından ortaya çıkarılan ve merkezileşmemiş karar alma  mekanizmaları ile dosya kayıtlarının yöntemlerine odaklanmış durumda. Bitcoin’e verilen asıl değer; ilk blokzincirini kurması ve hiçbir devlet ya da özel şirket tarafından kontrol edilmeyen bir bilgisayar ağına dayanmasıydı. Birçok şirket şuanda blok zincirini Bitcoin’den bağımsız olarak, müzik telifleri ya da yük konteynerlerinin takibi gibi alanlarda nasıl kullanabileceklerini araştırıyor.

Yine bu dönem Duke’ta 231 öğrenciye işletme dersi veren profesör Campbell Harvey:

Sınfımda neredeyse her bölümden öğrenci var. Hepsi dijital paraların bir çok alanı etkileyeceğinin farkında ve bu alanda etkilenen tarafta değil etkileyen tarafta olmak istiyorlar.

Ayrıca bilgisayar uzmanlarının kriptografinin içine girmelerinin nedeni hem blok zincirinin bilgisayar ağlarındaki dağıtımı tasarlamak ve aynı zamanda sanal para birimlerini güvenli şekilde saklamaktı.

Stanford Üniversitesi geçen hafta blok zincirinin güvenliği üzerine üç gün süren bir konferansa ev sahipliği yaptı. Carnegie Mellon’da bilgisayar uzmanlığı yapan Nicolas Christin;

“Diyelim ki yarın Bitcoin fiyatı 2$’a düştü. Yine de teknik açıdan hala çok harika bir sisteme dayandığını düşünmeye devam edeceğim.” dedi.

Çünkü profesörler ve öğrencilerin hemfikir oldukları bir konu varsa o da  akademik yenilik getirmesinin yanı sıra blok zinciri teknolojisine aşina olmanın iş piyasasında inanılmaz kapılar açacağıdır. Örneğin; istihdam sitesi olan Indeed.com, ilanda blok zincirinden bahseden pozisyonların listesindeki artışa ek olarak tamamen kendisini bu yeni gelişen alana adamış kripto işler listesi adı altında kurulan bir site oluşturdu.

Kripto alanındaki fırsatları öğrenciler profesörlerden daha hızlı yakalamış gibi görünüyor. Berkeley öğrencileri kendi içlerinde yine öğrenciler tarafından blok zinciri kursları veren kampüs kulüpleri kurmaya başladılar bile.
M.I.T’in Dijital Paralar Girişimci Direktörü Neha Narula, birçok başvuruya rağmen ona ders açılmamış olmasına karşın şimdi bu iki alanı birlikte öğretmeye başlayacağını duyurdu: “Öğrencilerin bu alana ilgisi yüksek ve büyük bir can istekle bu konuyu öğrenmek istiyorlar.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Bitcoin’i Düzenlemek Avrupa Merkez Bankası’nın Sorumluluğu Değil”

Sonrakini Oku

Coincheck Borsası Sanık Koltuğunda!

Bir Cevap Yazın