Kripto Paralar İçin Yeni Dönem: Almanya Yönerge Yayımladı!

Alman Parlamentosu Devlet Sekreteri Katja Hessel yapmış olduğu açıklamasında, yatırımcıların dijital para birimlerinin satışında vergi muafiyeti avantajları elde edebileceğini ifade etti. Ayrıca yatırımcıların varlıklarını bir yıl veya daha uzun süre elinde tutması halinde, kripto satışlarından elde ettikleri kazanç için vergi ödemek zorunda kalmayacaklarını bildirdi.

Vergilendirme Yönergesi Yayımlandı

Öte yandan Almanya Federal Maliye Bakanlığı, kripto para birimlerinin satın alımlarına ve satışına, airdrop, stake, masternode, madencilik gibi blockchain teknolojisi fikirlerini tanımlayan ve vergilendirmesi hakkında 24 sayfalık yönerge yayımladı.

Bununla birlikte Almanya’nın önde gelen finans kurumlarının, 16 federal eyalette kripto paraları kapsayan vergi yasalarının formüle edilmesi konusunda önemli araştırmalarda bulunduğu ifade ediliyor.

Yanı sıra geçtiğimiz yıl içerisinde Almanya Devlet Bakanlığı, çeşitli kripto firmalarının ve uzman yatırımcılarında arasında bulunduğu bir toplantı düzenleyerek konu hakkındaki görüşlerini aldığı belirtiliyor.

Stake Durumunda Vergi

Bunlara ek olarak Alman yatırımcılar tarafından merak edilen dijital varlıkların satışındaki vergilerle ilgili, kripto para biriminin stake edilmesi halinde vergisiz dönemi 10 yıla uzatıp uzatmayacağının en önemli sorulardan biri olduğu söyleniyor.

Dışişleri Bakanı Katja Hessel yaptığı açıklamada yatırımcıların bu sorusunu;“Kripto para birimi daha öncesinde stake etmek için kullanılmışsa vergisiz dönem 10 yıla uzatılmaz.” ifadeleriyle cevapladı.

Kripto para danışmanı olarak tanınmış bir AB politika uzmanı olan Patric Hansen, düzenlemedeki 10 yıllık durumu “Alman kripto topluluğunun en önemli talebi” olarak bildirdi.

Hansen gelişmeler hakkında; “Bu büyük bir başarı ve Almanya’yı kripto paraların vergilendirilmesi açısından çok çekici bir ülke yapıyor.”  açıklamalarında bulundu.

Airdroplara Vergi Yolda

Ayrıca devlet yetkilileri tarafından yayımlanan belgede, yeni likidite ve kullanıcıları çekmek için kripto tokenlerini dağıtmanın iyi bilinen bir yolu olan airdroplarla ilgili şeffaflık sağladığı iddia ediliyor.

Bununla birlikte Alman Maliye Bakanlığı açıklamasında, bir kişinin airdrop almak için herhangi bir şey yapması gerekmiyorsa, bunun için gelir vergisi ödemesi gerekmeyeceğini ifade etti. Ancak, airdropların diğer hediyeler gibi vergilendirilebileceği de ifade edildi.

Airdroplar hakkında açıklamalarda bulunan Hansen, “Yatırımcılar normal şartlarda airdroplara vergi ödemek zorundadır, ancak bu konuda birçok muafiyet olacaktır.” sözlerini kullandı.

Hansen düzenlemenin bir diğer önemli maddesi olarak, kripto para şeklinde ödeme alan personeller için bir düzenleme geleceğini ve bu yol ile maaş alan çalışanların kripto paranın ticaretine başlamadığı sürece vergilendirilmeyeceğini belirtti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Coingecko ve Etherscan Bir Uyarı Mesajı ile Kullanıcıları Uyardı: Kimlik Avı Saldırıları Devam Ediyor!

Sonrakini Oku

USDT’ten Önemli Hamle: Yakılan Token Miktarı Dikkat Çekti!

Bir Cevap Yazın