Kripto Para Vergisi Rafa Kaldırıldı! Bitcoin (BTC) Yeniden Yükselişe Geçti!

Yatırımcıları regülasyonlar noktasında en fazla rahatsız eden şey vergilerdir. Kripto paraların çift haneli vergi mevzuatlarına tabi tutulması “çabalarına” gelecekte daha fazla gülebiliriz. Bir ülke daha bu planını askıya almak zorunda kaldı.

Kripto Para Vergisi Rafa Kaldırıldı

Tayland, Güneydoğu Asya’nın en büyük kripto para pazarlarındandır. Yatırımcıların yoğun tepkisini çeken %15 stopaj vergisi tam da bu sebepten askıya alındı. Ülkedeki vergi yetkilileri Pazartesi günü, kripto para birimi yatırımı veya madenciliğinden gelir elde eden kişilerin bunları gelir vergilerinde sermaye kazancı olarak rapor edebileceğini söyledi.

Tayland’ın gelir departmanı tarafından yayınlanan bir kılavuzda ana hatlarıyla belirtilen yeni kurallar, yatırımcıların aynı yıl elde ettikleri kazançlarla yıllık kayıplarını dengelemelerine de olanak tanıyacak ve yeni gelişen sektörde aşırı verginin bir sektörü öldüreceği konusunda uyarıda bulunanların taleplerini karşılayacak.

2020’de çoğu uluslararası seyahat için sınırın kapanmasından önce GSYİH’nın yaklaşık beşte birini oluşturan bir alan olan turizm de dahil olmak üzere geleneksel endüstrilerde ülkeyi sert bir şekilde vuran koronavirüs pandemisi sırasında Tayland’da Bitcoin ve diğer çevrimiçi yatırım kanalları hızla genişledi.

Bu haberin etkisiyle Bitcoin 38.300 doları aştı.

Kripto Para Yatırımcıları Memnun

Kripto endüstrisi katılımcıları Pazartesi günkü duyuruyu memnuniyetle karşıladı. Bir kripto borsası olan Upbit‘in CEO’su ve Tayland Dijital Varlık Operatörleri Ticaret Birliği’nin eş başkanı Pete Peeradej Tanruangporn şunları söyledi;

“Gelir departmanı çok fazla çalışma yaptı. Borsalardan fikir almaktan çekinmedi bu gelişme yatırımcılar ve sektör için gayet olumlu”.

1997-98 yıllarında “sıcak para” akışlarına bağlı olarak yıkıcı bir para birimi ve mali kriz yaşayan bir ülkede, Taylandlı düzenleyiciler kriptoyu düzenleme yaklaşımlarında temkinli davrandılar.

Tayland Merkez Bankası, ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve maliye bakanlığı geçen hafta kripto para ödemelerini kısıtlamak için düzenleyici yönergeler çıkarma planlarını açıkladı. Kuruluşlar, mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kripto varlıkları kullanmanın “tüketicilere ve işletmelere fazla fayda sağlamayacağını” söyledi, ancak blockchain gibi finansal teknolojilerin gelişimini desteklediklerini ve bunlara yatırımları engellemediklerini de sözlerine ekledi.

Tayland’ın kriptoyu vergilendirme ve düzenleme çabaları, bölgedeki diğer ülkelerin de aynı şeyi yapmaya başladığı bir zamanda geliyor. Endonezya geçen hafta finansal kurumların kripto varlık yatırımını kolaylaştırmasını veya pazarlamasını yasakladı. Ancak daha sonra 229 kripto paranın yasal olarak yatırım yapılabilirler listesine alındığını duyurdu. Singapur, kripto şirketlerine bu varlıkları “son derece riskli ve genel halk için uygun değil” olarak nitelendirerek tekliflerini bireysel yatırımcılara pazarlamayı veya reklamını durdurmalarını emretti.

Türkiye’deki kuruluşlar ise hali hazırda kapsamlı bir kripto para düzenlemesi üzerinde çalışıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu İki Metriğe Dikkat! Bitcoin Fiyatı Yeniden Bu Seviyeleri Görebilir

Sonrakini Oku

Kripto Paralara Bir Darbe Daha! Popüler Havale Hizmeti, Kripto İle İlgili İşlemleri Yasakladı!

Bir Cevap Yazın