Kripto Para Sektöründeki Son Düşüş, Vitalik Buterin’i de Vurdu!

Kripto para piyasası, Elon Musk, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ve Çin hükümetinden gelen haberler nedeniyle büyük bir deprem yaşadı. Kripto para piyasası bu sallantının bedelini ise yaklaşık olarak 1 trilyon dolarlık küçülme ile ödedi ve hala kimse düşüşün nerede duracağını tahmin edemiyor.

Elon Musk ve Buterin, Piyasadaki Düşüşü Tetikledi

Vitalik Buterin’in köpek temalı kripto paraları satması, daha sonra Elon Musk’ın Bitcoin açıklamaları ve Çin’in kripto paraları yasaklayacağı söylentisi ile Bitcoin (BTC) fiyatı da 55.000 dolar seviyelerinden 30.000 dolar seviyelerine kadar geriledi. Buradan 40.000 dolara yeniden yükselen BTC, 42.000 dolar direncine geldiğinde ise bugünkü haber ile dip yaptı.

Çin Başbakan Yardımcısı tarafından liderlik edilen konseyde yapılan açıklamalar, bir anda panik satışlarına yol açtı. Çin’in kripto para madenciliğine yönelik regülayonları arttıracağı haberi sonrasında Bitcoin yeniden 35.000 dolara kadar çekilirken birçok bireysel yatırımcının zararına satış yaptığı görüldü. Ancak bu satıştan zarar eden tek güruh bireysel yatırımcılar olmadı.

Ethereum Kurucu Ortağının Serveti Küçüldü

Kısa süre önce Ethereum (ETH) fiyatının 3.300 doların üzerine çıkması ile milyarder olan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, artık milyarder değil. Ethereum fiyatı bu süreçte 4.400 dolara kadar çıkıp Buterin’in servetini katlasa da yaşanan bu panik ETH fiyatını yeniden 2.300 dolara geriletti.

Aslında Vitalik Buterin de kısa süre önce yaptığı açıklamada sektörün bu kadar hızlı büyümesinin makul olmadığını ve kripto para sektörünün balon aşamasında olduğunu belirtmişti. Bu açıklama sonrasında ünlü ismin de diğer yatırımcılarla beraber darbe alması ise kendisinin de beklediği bir durum olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum’da Balina İşlemleri Rekor Seviyeye Ulaştı

Sonrakini Oku

Boşanmalarda Bitcoin (BTC) Detayı: Boşanan Eş, BTC Servetinin Yarısını Talep Etti

Bir Cevap Yazın