Kripto Para Sektöründe Bir İlk Gerçekleşti: Kripto Para Borsaları Zirveye Oynuyor

Kripto para sektörünün son dönemde yaşadığı inanılmaz büyüme, her açıdan adından söz ettiriyor. Önde gelen kripto para borsalarından Coinbase’in halka arzında 100 milyar dolarlık değerlemenin üzerine çıkacağı iddiaları ilk başta şüpheli gelse de Güney Kore’de yaşananlara bakıldığında bunun makul olabileceği görülüyor.

Güney Kore’de Kripto Para Borsaları Rekor Kırıyor

CoinMarketCap verilerine göre Güney Kore’de kripto para sektörü için bir ilk gerçekleşmiş olabilir. Güney Kore’nin en büyük kripto para borsaları Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit‘in 24 saatlik ticari hacmine bakıldığında bunların toplamının 14,6 milyar dolardan fazla olduğu görülüyor. Cuma günü ülkenin en büyük menkul kıymet borsaları olan KOSPI ve KOSDAQ üzerindeki toplam ticari hacmin ise 14,5 milyar dolar olduğu görülüyor. Bu da ülkedeki kripto para borsalarının hacminin, menkul kıymet borsalarını geçtiğini gösteriyor.

kripto para borsa

Kripto para borsalarının hacim rekoru kırmasının arkasındaki sebep ise tahmin edilebileceği gibi lider kripto para birimi Bitcoin’in 50.000 dolar bandından 60.000 dolar üzerine çıkması oldu. BTC fiyatı kısa süreliğine de olsa 62.000 dolar seviyesine ulaştı ve şu an hafif bir konsolidasyon yaşıyor.

Kripto Para Borsaları Sahte Hacim mi Yaratıyor?

Kripto para borsalarının hacim konusunda menkul kıymet borsalarını geçmesi bazı uzmanlara göre ise çok fazla şüphe barındırmakta. Kore merkezli Coinbit borsası Ağustos 2020 döneminde geçirdiği soruşturmada sahte hacim yaratmakla suçlandı. Ülkenin en büyük üçüncü kripto para borsasının işlem hacminin %99’unun sahte olduğu vurgulandı. Buna dair borsaya bir ceza kesilemese veya yaptırım uygulanamasa da kripto para borsalarının ara ara sahte hacim ürettikleri biliniyor.

Bütün bu şüphelere rağmen ülkedeki kripto para borsalarının toplam hacminin menkul kıymet borsalarını geride bırakması kesinlikle sektörün elde ettiği başarıyı ortaya koymakta.

Regülasyonlar Artabilir

Kripto para sektörünün son 24 saat içerisindeki ticari hacmine bakıldığında ise bunun 169 milyar dolara ulaştığı görülüyor. Toplam piyasa değeri 1,8 trilyon dolar olan bir sektör için bu hacmin oldukça etkileyici olduğu söylenebilir.

Kripto para borsalarının hacim olarak menkul kıymet borsalarını geçmesi ise büyük değişikliklerin geleceğine işaret ediyor. Özellikle borsalara yönelik regülasyonlar bu hacim artışı ile çok daha hızlı bir şekilde uygulamaya alınabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Elon Musk’tan Coinbase’e Dogecoin (DOGE) Çağrısı!

Sonrakini Oku

Santiment, Balinaların Alım Yaptığı 4 Kripto Parayı Açıkladı

Bir Cevap Yazın