Kripto Para Piyasasındaki Düşüşün Sebebi Ne? Bu Tweet, Her Şeyi Başlatmış Olabilir

Kripto para piyasasının toplam değeri bir gecede %10 geriledi ve kripto para yatırımcıları kızıl bir sabaha uyandı. Son dönemlerde özellikle pazar günleri piyasada genel düşüş yaşansa da bu seferkinin etkilerinin çok daha fazla olduğu görülüyor. Peki yaşanan bu düşüşün arkasındaki sebep veya sebepler neler?

Kripto Para Piyasasını Düşüşe Götüren Sebep

Kripto para piyasasındaki bu düşüşün arkasındaki temel sebep tek bir tweet ve bununla oluşan FUD olabilir. Son dakika gelişmelerini paylaşan FXHedge, düşüşün hızlandığı anlarda attığı bir tweet ile bu durumun arkasındaki temel sebep olarak görülmeye başlandı.

FXHedge tarafından aktarılan bilgilere göre ABD Hazine Bakanlığı, kripto paraları kullanarak kara para aklayan birkaç finans kurumuna karşı harekete geçecek. Bu da aslında genel olarak kripto para sektörünün kötü bir etki altında kalması anlamına geliyor. FXHedge söz konusu iddiayı isimsiz kaynaklara dayandırsa da kripto para sektöründeki düşüş anına bakıldığında aslında bunun temel sebep olabileceği görülüyor.

Aşağıdaki görsele bakıldığında tweetin atıldığı an itibarıyla düşüşün ne kadar sertleştiği ve kripto para piyasasının toplam değerinin bunun devamında 1,8 trilyon dolara kadar çekildiği görülüyor. Henüz ABD’den bu konuda bir doğrulama gelmese de söz konusu düşüşe balinaların da eşlik etmiş olması muhtemel.

Kripto para borsalarındaki vadeli işlemler için olan fonlama oranları son haftalarda rekor seviyelere ulaşmıştı ve ne zaman %0,10’un üzerine çıkış olsa sert düşüş geldiği biliniyor. Bu şişme, direkt olarak olumsuz bir haberle birleşince fiyatın böyle bir tepki vermesi normal olabilir.

Buna rağmen kripto para piyasası dipten toparlandı ve Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 56.000 dolar olarak görülmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Tweet, XRP Yatırımcılarını Sinirlendirdi: Satış Vakti Geldi mi?

Sonrakini Oku

Dijital Dönüşüm Ofisi’nden Son Dakika Açıklaması: Kripto Para Yönetmeliği Aslında Ne Anlama Geliyor?

Bir Cevap Yazın