Kripto Para Piyasası Artık Trilyon Dolarlık Bir Piyasa!

Kripto para birimleri bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Toplam kripto para piyasası hacmi tarihinde ilk defa 1 trilyon doların üzerine çıktı. Böylece lider kripto para birimi Bitcoin yeni rekorlara imza atarken toplam piyasa değerini de beraberinde yeni rekor seviyeye taşımış oldu.

Trilyon Dolarlık Piyasa Hacmi

Yazının yayına hazırlandığı sırada kripto para piyasası toplam hacmi 1.011.309.786.976 dolar seviyesinde bulunuyor ve bu hacmin üçte ikisini Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) oluşturuyor.

Bunların yanında 2017 sonu ve 2018 başında yaşanan boğa koşusun sırasında kripto para piyasası toplam değeri bir önceki rekorunu kırmıştı ve 830 milyar dolara kadar yükselmişti. Günümüzde yaşanan boğa koşusu ile birlikte artışa geçen piyasa değeri birkaç gün önce 830 milyar doları geride bıraktı ve dün geç saatlerde 1 trilyon doların üzerine yükseldi.

Bitcoin ve Ethereum

Şu anda yaklaşık olarak 692 milyar dolar piyasa değeri ile Bitcoin ve 136 milyar doların üzerindeki piyasa değeri ile Ethereum, topla kripto para piyasası hacminin üçte ikisini oluşturuyor. Bununla birlikte Bitcoin piyasa hakimiyetinin %68’in üzerinde olduğu göz önüne alındığında lider kripto para biriminin de toplam hacmin yarısından fazlasını elinde bulundurduğu anlaşılıyor. Bitcoin piyasa hakimiyeti ile ilgili daha detaylı bilgiye “Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (Bitcoin Dominance) Nedir?” adlı metnimizden ulaşabilirsiniz.

Ancak bu noktada yine de toplam piyasa hacminin bu kadar yükselmesinde tüm kripto para birimlerinin sergilediği yüksek performansın etkisi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kurumsal Yatırımların Etkisi

2020 yılında kurumsal oyuncuların kripto para ekosistemine daha fazla dahil olması ve kurumsal yatırımcılardan gelen fon akışının artması ile kripto para piyasası toplam hacminin artmasının arasında doğrudan ilişki olduğu da ifade edilebilir.

Analistlere ve uzman isimlere göre kurumsal yatırımcıların ilgisi devam ettikçe ve küresel anlamda geleneksel para birimlerinin gücünü kaybedeceği olaylar yaşandıkça Bitcoin’in piyasa değeri önümüzdeki yıllarda altın ile yarışır hale gelecek.

Dolayısıyla aslında kripto para piyasası hacmi oldukça önemli bir gösterge. Ayrıca çoğu isme göre piyasa değerinin artıyor olması, kripto para piyasasının güçlendiğini ve sağlıklı bir şekilde ilerlediğini de gösteriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahminlerinde Yanılmadı: Ünlü İsimden Yeni BTC Tahmini

Sonrakini Oku

Ünlü Borsa CEO’sundan Altcoin Yatırımcılarını Heyecanlandıran Tahmin!

Bir Cevap Yazın