Kripto Para Ödemelerinin Yaygınlaşması Adına Büyük Adım

Dün itibariyle ABD Flexa ağındaki birçok mağazada kripto para kabul edilmeye başlandı. Flexa ağındaki markalar arasında Whole Foods, Baskin Robbins, Lowe’s ve Nordstrom bulunuyor. Bu markalar Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Gemini Dollar ile ödemeleri kabul edecek.

Kripto Para Ödemeleri

Flexa kripto paralar için yeni bir yapılandırmaya gitti. Ödeme sistemi mevcut kullanılan POS cihazları yerine kendi araçlarını kullanacak ve işlem ücretlerinin düşmesini sağlayacak. Ayrıca tüketicilerin kişisel bilgilerinin daha kolay korunacağı belirtiliyor.

Flexa’nın ilk uygulaması SPEDN olacak. SPEDN uygulamasının tek işlevi kripto para ödemelerini sağlamak. Flexa aynı zamanda New York merkezli kripto para borsası Gemini ile ortaklık kurdu. SPEDN’de tutulan bütün kripto paralar Gemini’nin gözetiminde olacak.

Flexa gelişmesi kripto paraların mübadele aracı olma yolunda attığı büyük adımlardan biri olabilir. Bitcoin kendini değer saklama aracı olarak kanıtlamış olsa da yaygınlaşma bakımından ve ödeme aracı olma yolunda ağır ilerliyor. Bitcoin açısından ödemelerde kullanılması adına son umut Lightning Network gibi duruyor.

Geçmişte Steam ve Twitch de bir süre kripto para ile ödemesi kabul etmeye başlamıştı ancak fiyat dalgalanmalarından ötürü bu kararlardan vazgeçildi. O zamandan bu yana altyapı ve teknoloji bakımından gelişmeler oldu ve belki de önümüzdeki zamanlarda bu şirketlerin de yeniden kripto para kabul ettiğini görebiliriz.

Eğer kripto paralar genele yaygınlaşmayı başarırsa bu bütün ekosistem için olumlu bir rüzgarların esmesine yardımcı olabilir. Ayrıca yasal çerçeveler içerisinde vergilendirme ve ilaç satışları gibi konularda düzenlemelerin yapılması hızlanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Avrupa Merkez Bankası, Stablecoin’leri Tercih Ediyor

Sonrakini Oku

Bitcoin’de Düzeltme Yaşanırsa Ethereum 300 Doları Geçer Mi?

Bir Cevap Yazın