Kripto Para İle Vergi Ödemeleri Günden Güne Yayılıyor

Ortaya çıkan son haberlere göre İsviçre Zermatt Belediyesi, artık vergi mükelleflerinin resmi olarak Bitcoin‘de (BTC) ödeme yapmasına izin verilen İsviçre’deki ikinci yer oldu. Yeni vergi ödeme seçeneğinin vergi mükelleflerine sunulabilmesi için, Zermatt yetkilileri İsviçre’nin başlıca kripto finansal hizmetler şirketi Bitcoin Suisse ile ortaklık kurdu.

Vergi Ödemeleri

Bitcoin Suisse’in açıklamasına göre Zermatt, Bitcoin’i 28 Ocak 2020’de yerel vergiler ve işlemler için bir ödeme aracı olarak kabul etmeye başladı. Bitcoin Suisse ile ortaklık kurarak Zermatt yetkilileri artık vergi mükelleflerinin Bitcoin’i, Bitcoin Suisse aracılığıyla İsviçre Frangı‘na dönüştürebiliyor ve bu da geleneksel para birimlerindeki vergi miktarının belediyenin banka hesabına aktarılmasına imkan tanıyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre özellikle yerel vergi mükellefleri vergilerini, Bitcoin ile Zermatt belediye binasına kurulan bir satış noktası aracı veya bir çevrimiçi ödeme portalı üzerinden ödeyebilecekler. Ancak, Bitcoin ile online vergi ödemek için vergi mükelleflerinin bir kripto ödeme çözümü için doğrudan Zermatt Vergi Dairesi‘ne başvurması gerekecek.

Yenilikçi ve Öncü

Öte yandan Zermatt belediye başkanı Romy Biner-Hauser, yeni vergi ödeme seçeneğinin Bitcoin tabanlı vergi ödemelerine yönelik artan talebi karşılamayı amaçladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

Yenilikçi ve öncü bir ruh, Zermatt’ın ticari markalarından biri. Bu yüzden vatandaşlara ihtiyaç duydukları çözümleri sunma konusunda destek vermekten mutluluk duyuyoruz.

Bunun yanında Bitcoin Suisse yaptığı açıklamalarda İsviçre’nin Zug şehrinin 2016 yılında Bitcoin ödemelerini kabul eden ilk şehir olduğunu ifade etti.

Öte yandan yapılan açıklamalarda İsviçre, Bitcoin destekli vergi ödemeleri açısından kripto-finansal hizmetler endüstrisini genişletmeye devam ederken, bazı küresel yetkililerin son zamanlarda böyle bir seçeneği Bitcoin’in yüksek volatilitesi nedeniyle çok riskli gördüğü de belirtildi…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance CEO’sundan Önemli Stablecoin Yorumu!

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH) İçin Sıradaki Hedef 200 Dolar Mı?

Bir Cevap Yazın