Kripto Para Düzenlemeleri İnovasyonu Nasıl Etkileyecek?

Yatırımcıları korumak için düzenleyici çerçevenin oluşturulması önemlidir. Ancak inovasyonun da engellenmemesi gerekiyor. ABD uzun süredir kripto para ekosistemini yasal bir zemine oturtmanın yollarını arıyor, peki kripto odaklı girişimler inovasyonu baskılayıcı düzenlemeleri kabul etmek zorunda bırakılacak mı?

Kripto Paralar ve Regülasyon

Ekosistem o kadar hızlı büyüyor ve dönüşüyor ki, her yıl yeni bambaşka trendler oluşuyor. ICO’lar, NFTDeFiMetaverse ve daha onlarcası çok kısa sürede hayatımıza girdi. Böylesine şaşırtıcı inovasyon karşısında, kripto şirketleri ve düzenleyiciler büyüyen bir zorlukla karşı karşıya: güvenlik uygulamalarını yeni ürünler ve özelliklerle dengelemek.

Bazı şirketlerin yaklaşımı, hızlı hareket etmek ve yeni yenilikler ortaya çıktıkça benimsemek. Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) kontrolleri gibi güvenlik süreçlerini bu yüzden bazı şirketler ikinci plana attı. Özellikle Binance, düzenleyici baskının hat safhaya ulaştığı bu yıla kadar denetim eksikliğini kullandı. Elbette büyüme rakamlarını da bu durum etkiledi. Binance’ın KYC politikaları tam doğrulama yapmayan müşterilerin günde 2 BTC’ye kadar çekim yapmasına izin veriyordu. Marj ticaret çiftleri ise 125 kata kadar kaldırıcı desteklemekteydi. Ancak borsa Birleşik Devletler Gelir İdaresi ve Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulmaya başladığında bunları azalmak ve KYC politikalarını sıkılaştırmak zorunda kaldı.

Binance o günden bu yana tüm kullanıcıları için KYC süreçlerini uyguluyor. Elbette bunun bedelini de ödüyor. Bu dönüşüm, borsanın toplam kullanıcı sayısını %3 oranında azalttı.

Düzenleyici Sorunlar

Binance bazı tekliflerini kaldırmak ve platformundaki kaldıracı azaltmak zorunda kalırken, diğer borsalar hala kullanıcılara aynı ürünleri sağlıyor. Fakat bazı borsalar halen özgürce bu zorunluluklara uymadan faaliyetlerini sürdürüyor. Zenfuse‘un CEO’su Yuriy Kovalev, uyumlu şirketlerin rekabet etmesine izin veren düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söylüyor.

“Özellikle birkaç ayda bir yeni finansal tekliflerin ortaya çıktığı bir alanda, yatırımcıları ve inovasyonu koruyan düzenlemelerin oluşturulması gerekiyor”.

Bittrex‘in CEO’su Stephen Stonberg, kripto para düzenlemelerinin artık “oldukça karmaşık” olduğunu ve farklı yargı alanlarında farklı şekilde ele alındığını belirtti. Stonberg, “geleneksel finans sektöründe olduğu gibi müşteri varlıklarının ve verilerinin gerçekten güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak için daha sağlam ve net düzenlemelere ihtiyaç duyulduğundan” müşteri güvenliğinin yine de bir öncelik olarak kalması gerektiğini söyledi.

Stonberg, Lihtenştayn’ın Blockchain Yasasına işaret etti. Bu taslağın diğer düzenleyicilere de yol gösterebileceğini iddia ediyor. Mevzuat netliği sektördeki bazı oyuncular tarafından bir zorunluluk olarak görülüyor, bu olmadan inovasyon geride kalabilir.

Coinbase, bir borç verme programı başlatma planlarının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından “nedenini söylemeden” dava açmakla tehdit edildiğini belirtti. Tüm bunlar ele alındığında regülasyonlar ve inovasyon büyük bir çatışmaya girmiş gibi görünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Adidas, Coinbase İle Ortaklık Kurduğunu Duyurdu!

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH)’un Deflasyonist Hale Geleceği Tarih Belli Oldu! Fiyatta Yeni Rekorlar Gelebilir!

Bir Cevap Yazın