Kripto Para Dünyasında 2019’un En Başarısız 5 Olayı

2019 yılında kripto para dünyasında gerçekleşmesi vaat edilip gerçekleşmeyen ve deyim yerindeyse fiyasko ile sonuçlanan olaylar yaşandı. Biz de sizler için bu olaylardan en önemli 5 tanesini derledik:

  • Justin Sun’ın Warren Buffet Yemeği

Bu yılın başlarında Tron kurucusu Justin Sun, Wall Street’in efsane ismi Warren Buffet ile bir öğle yemeği yiyeceğini duyurdu. Sun bu yemek için 4.5 milyon dolarlık bir bağış yapmış ve Buffet ile öğle yemeği yeme şansı elde etmişti.

Sun’ın amacı Buffet ile kriptolar hakkında konuşmak ve kriptoların gelecek için iyi bir şey olduğuna Buffet’ı ikna etmekti. Ne yazık ki öğle yemeği ertelendi, ertelendi ve sonunda iptal edildi. Bu da kripto endüstrisinde hayal kırıklığına neden oldu.

  • Craig Wright Olayı

Craig Wright, birkaç yıldır Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun kendisi olduğunu iddia ediyor. Ancak Wright, Satoshi’ye ait olan tek bir kripto parayı hiçbir zaman hareket ettiremedi. Bu da Satoshi olduğunu kanıtlamanın belki de tek yolu…

Wright 2019 yılında da bu iddiasından vazgeçmedi ve son olarak üzerinde paslı zımba ve kahve lekeleri olan bir belge paylaşarak bu belgenin ilk Bitcoin whitepaper’ı olduğunu iddia etti. Ancak bu  da kripto para ekosisteminde adeta bir dalga konusu oldu.

  • Tron’un Tesla Hediyesi

Bu yılın başlarında Tron CEO’su Justin Sun, bir kullanıcılarına Tesla hediye edeceklerini ifade etti. Ancak bu PR etkinliği deyim yerindeyse Sun’ın ve Tron’un elinde patladı ve ağır eleştirilerle karşılaştılar.

Sun’ın Twitter üzerinden yaptığı duyurunun ardından bazı kullanıcılar bunun yalnızca spekülasyon amacıyla ortaya atılan bir söylem olduğunu düşünürken bazıları gerçekten Tesla kazanabileceklerini düşündü.

  • Poloniex’in Digibyte’ı Delist Etmesi

Digibyte olarak bilinen kripto para projesi bazı borsalarda listelenmek için çok çaba harcadı. Poloniex de 2019 yılında Digibyte’ı listeleyen borsalardan biri oldu. Ancak Poloniex çok kısa süre sonra kripto parayı listesinden kaldırdığın açıkladı.

Digibyte’ın CEO’su Poloniex’in CEO’su da dahil olmak üzere birkaç önemli ismi Twitter üzerinden ciddi anlamda ve kötü bir şekilde eleştirdikten sonra bu karar alındı.

  • Binance’in BTT’yi Delist Etmesi

Birkaç ay öncesinden bir başka büyük başarısızlık, Binance’in TRON tabanlı BitTorrent (BTT) de dahil olmak üzere 30 işlem çiftini delist etmesiyle ortaya çıktı. İlgin olan yanı ise Binance Launchpad’de başlatılan ilk token BTT idi.

Ancak BTT’nin listelerden kaldırılması hem kripto para topluluğu hem de Sun için oldukça kötü bir sürpriz oldu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin Halk Bankası: “Dijital Yuan Bitcoin’den Farklı Olacak”

Sonrakini Oku

Uzman İsim: Bitcoin Yarılanması Henüz Fiyata Olan Etkisini Göstermedi!

Bir Cevap Yazın