Kripto Para Cüzdanının Kurucusundan $300 Milyonluk Vurgun!

Coin Ninja isimli Bitcoin (BTC) haber sitesinin ve kripto para cüzdan uygulaması DropBit‘in kurucusu Larry Harmon, BTC gizlilik araçları kullanımı ile ilgili bir soruşturma ile karşı karşıya kaldı.

311 Milyon Dolarlık Bitcoin Aklandı

ABD tarafından başlatılan soruşturmada, Harmon’un FinCen lisansına sahip olmadan para transfer hizmeti yaptığı ve bunun aracılığıyla kara para akladığı iddia ediliyor. Harmon’un hakkında çıkartılan yakalama kararına göre, ünlü kurucu 354.468 Bitcoin’i yani o anki değeri ile yaklaşık 311 milyon doları Helix isimli bir gizlilik aracı ile aklamış olabilir.

Harmon’un, Helix’e ek olarak Dark Net tabanlı bir arama motoru olan Grams’ı kullandığı ve bütün işlemleri AlphaBay isimli bir dark net tabanlı platform aracılığıyla yaptığı iddia edilmekte. AlphaBay bir zamanların oldukça ünlü kara borsa platformlarından birisiydi ve 2017 yılında bu ününün çok artmasından dolayı kapatıldı.

Helix kullanıcıların sahip oldukları BTC’leri karıştırarak bunların takip edilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Harmon’un hem kendi kripto para cüzdanını hem de söz konusu gizlilik araçlarını kullanarak yasa dışı yollarla elde edilen BTC’leri akladığı vurgulanmakta. Ünlü kurucunun şu an için 30 yıla kadar hapsi isteniyor. Dava ve soruşturma hala devam ettiğinden, Harmon’un ne kadar ceza alacağı bilinmiyor.

Aslında kripto para sektöründe bu tip tutuklanmalar ciddi bir artış yaşıyor. Bundan birkaç ay önce önde gelen Bitcoin madencilik firmalarından birisinin CEO’su da yetkililer tarafından tutuklanmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin, Dijital Renminbi İçin 84 Adet Patent Başvurusu Yaptı

Sonrakini Oku

Yüzde 300 Artan Bu Kripto Paraya Dikkat!

Bir Cevap Yazın