KRİPTO PARA BORSASI SEÇİMİ

Kripto para dünyasında risk almak kaçınılmaz bir durum; aslında yatırımcılar için %100 güvenilebilecek finansal sektöre erişim neredeyse imkansızdır. Borsa, içine girdikten sonra tecrübelerle, deneme-yanılma yöntemleriyle kişisel strateji kazandırdıktan sonra kişileri yatırımcı olarak oyuna davet eder. Kripto para sektöründe de aynı durum geçerlidir; kripto para borsası seçimi yapıldıktan sonra oyuna dahil olunur ve riskler alınmaya başlanır. Tabii, burada mühim konu bu seçimi yaptıktan sonra güvenlik açıklarına ve yetersiz imkanlara maruz kalmadan sağlam bir temel üstünde ilerleyebilmektir.

İlk dikkat edilmesi gereken konu, elbette güvenlik meselesidir. Dahil olunacak kripto para borsasının ikili şifreleme yöntemine sahip olması çok önem taşımakta olup; aynı zamanda iki adımlı doğrulama sisteminin olması da bir o kadar mühimdir. Bir diğer güvenlik önlemi için, yapılacak araştırma sonucu dahil olunacak borsanın daha önce internet korsancılığına kurban gidip gitmediği ve bilgi sızıntısı probleminin olup olmadığı da araştırılmalıdır. Müşteri yorumları bu hususta büyük önem taşır.

Kripto para borsasının bol seçenekli, profesyonel bir platforma sahip olması da yine borsa seçerken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir diğer konudur. Borsanın kripto para çeşitliliğinin kısıtlı olması, yapılacak yatırımın dar bir alanda gerçekleşeceğini gösterir; bundan dolayı potansiyeli görülebilen altcoinlerin takibinin yapılabilmesi ve kişisel, özgür bir strateji yürütülebilmesi açısından çeşitliliğin fazla olması gerekir.

Para birimlerinin dönüşümlerinin seçilecek borsada imkanlarının geniş olması da mühimdir. Birçok yerel para birimi ve kripto para çeşitliliğini-dönüşümünü sağlamış bir borsanın müşterisine sunacağı imkanlar da bol seçenekli olacaktır. TL/dolar/Euro/Kron gibi fiat paraların birbirine dönüştürülebilme opsiyonunun artması, borsanın müşterisine özgür bir alan yarattığı ve gelişmiş olduğu anlamına gelir.

Seçilecek borsanın hacminin geniş olması, müşterinin gerek işin başında gerek sektörde ilerledikçe istediği miktarda yatırım yapmasını ve büyük paralarla oynayabilmesini sağlar; bundan dolayı bir diğer seçim faktörü küçük hacme sahip borsalardansa büyük hacimli borsaların seçimidir. Bu sayede, kripto para sektörüne ilk adımını atanlar en başta küçük hacimli borsalarla idare edebilseler bile; gelecekte işlerini ilerlettikten sonra sıkıntı çekebilirler. Bu durumun en başta iyi bir borsa seçimiyle önlenmesi gerekir.

Özetle, borsa seçiminde geleceğe dönük ve stratejik düşünebilmek gereklidir ki yapılan yatırımlar sağlam, güvenilebilir ve her türlü imkana erişim izni sağlayan bir zeminde yürütülebilsin.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ekosistem Büyüyor: Dünyaca Ünlü İsim Sade Bir Dille NFT’leri Anlattı!

Sonrakini Oku

KALDIRAÇ NEDİR?

Bir Cevap Yazın