Kripto Para Borsalarının Yeni Çılgınlığı

ICO çılgınlığının sona ermesinin ardından borsalar token satışlarını devam ettirmek ve piyasayı canlı tutmak adına yeni bir çılgınlığa başladı: IEO. ICO’larla birlikte durma noktasına gelen token satışları borsaların bu başarılı girişimiyle hayat suyu buldu.

IEO’lar

Borsaların yeni startup token’ları için tanıtım kampanyası başlattığı ve doğrudan listeleme yaptığı IEO’lar (Initial Exchange Offering) Blockchain şirketlerine milyonlar kazandırıyor. Coindesk’e konuşan kimliği gizli iki kaynak, startup’larının borsaya bağlı olarak farklı formatlarda yüksek ücretler ödediğini kaydetti. Bu kaynakların aktardığına göre söz konusu ücret startup’ın hisselerinin %10’u+token’ın küresel piyasa değerinden bir pay da olabiliyor, “marketing” amaçlı 1 milyon doların üzeri bir miktar da.

Binance Launchpad

Başka bir anonim kaynak ise Binance’i kastederek borsanın Ethereum’la rekabet peşinde olduğunu ima ediyor:

Esasında ERC-20 token standardının peşindeler. Bir nevi  ERC-20 standardında değil, Binance chain üzerinde bir Binance Token’ı (BNB) basmanızı  istiyorlar, merkezsiz borsa işine girebilmek için.

Ekosistemin en ünlü IEO platformu Binance’in açtığı “Launchpad.” İlk  olarak Ağustos 2017’de açılan Launchpad Ocak 2019’da resmen faaliyete geçti. O ay platformda BitTorrent IEO’sudüzenlendi ve IEO çılgınlığı böylece başlamış oldu. Binance toplamda 4 IEO projesine ev sahipliği yaptı. Borsanın CEO’su Changpeng Zhao Launchpad’in “binlerce başvuru aldığını” açıkladı.

Binance’ten sonra Bittrex, KuCoin  ve OKEx borsaları IEO füryasını benimsedi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yatırımcıların Favorisi Hala Bitcoin

Sonrakini Oku

IMF, Dünya Bankası ve G20: Gündem Kripto Paraların Düzenlenmesi

Bir Cevap Yazın