Kripto Para Borsalarının Ağ Trafiği Rekor Kırdı: Bir Türk Borsa da Listede Yer Aldı

Kripto para sektörü kabus gibi bir mayıs ayı geçirse de kripto para borsaları için aynısını söylemek mümkün olmayabilir. Kripto para borsalarının bu kaos döneminden daha çok faydalandığı ve ağ trafiği rekorları kırdığı görülmekte.

Similarweb’e Göre Kripto Para Borsalarının Trafiği Arttı

Kripto para borsalarının ağ trafiği mayıs ayında 638,2 milyona ulaştı ve tüm zamanların rekorunun kırılmasını sağladı. Similarweb ve The Block verilerine bakıldığında aslında kripto para borsalarının şubat ayı dışında devamlı olarak ağ trafiği rekoru kırarak ilerlediği görülmekte.

Daha önceki boğa koşusunun bittiği ay olarak da bilinen Ocak 2018’de neredeyse benzer seviyelerde ağ trafiğine ulaşılması ise yine benzer bir durumun yaşanıyor olabileceğine işaret ediyor. Kripto para borsalarının düşüşün en şiddetlendiği anlarda ağ trafiği rekoru kırmaları tesadüf değil ve bunun en büyük sebebi panik içerisindeki yatırımcıların satış yapması olarak biliniyor.

Binance ve Coinbase Liderliği Üstlendi

Bir önceki aya göre %20 oranında ağ trafiği arttıran kripto para borsaları, daha fazla insanın sektöre girdiğini de göstermekte. 638,2 milyonluk trafik tekil kullanıcılardan oluşmasa da bunun oldukça önemli bir seviye olduğu söylenebilir. Ocak 2018’de ise bu trafiğin 531,7 milyon olduğu biliniyor.

Mayıs ayında en çok ziyaret edilen kripto para borsası ise %39,4’lük oran ile Binance oldu. Binance’i ise ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase takip etti. Coinbase’in %19’luk trafik oranına bakıldığında borsanın kullanıcıları arasında azalma olduğu söylenebilir.

Paribu Listeye Girse de Trafiğinde Azalma Oldu

ICOAnalytics tarafından paylaşılan bilgilere göre ise Coinbase kripto para borsasının hemen arkasından INDODAX geliyor. Endonezya merkezli kripto para borsası kesinlikle bu ay adından söz ettirdi ve ağ trafiğini %16 arttırdı. Dördüncü sırada, merkezsiz kripto para borsası Pancakeswap yer alırken borsanın 34 milyon trafiğe sahip olduğu görülmekte.

Beşinci sırada Kraken, altıncı sırada Upbit, yedinci sırada Wazirx, sekizinci sırada Gate.io, dokuzuncu sırada Uniwap ve onuncu sırada ise KuCoin yer alıyor. Top 20’ye girmeyi başarmış Türkiye merkezli tek kripto para borsasının ise Paribu olduğu görülüyor. Paribu, 8,8 milyon trafik ile on dokuzuncu sırada bulunuyor ancak ağ trafiğinin önceki aya göre %28 azaldığı söylenebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ETH’da Sinyaller Karıştı: Ethereum Balinaları Satış Yapmıyor

Sonrakini Oku

Borsalardaki Bitcoin (BTC) Çıkışları Son 7 Ayın En Yüksek Seviyesini Gördü!

Bir Cevap Yazın