Kripto Para Borsaları 2018’de Ne Kadar Zarar Etti?

2018 yılının kripto para yatırımcıları için oldukça sıkıntılı geçtiği bir gerçek. Ancak görünüşe bakılırsa geçtiğimiz yıl kripto para borsaları için de zorlu geçmiş.

Bithumb, Coinone ve Korbit

Kripto paraların en fazla benimsendiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Güney Kore’nin en büyük 4 kripto para borsasından üçü 2018 yılında zarar ettiğini açıkladı. Business Korea’nin raporuna göre ülkenin en büyük kripto para borsalarından Bithumb, Coinone ve Korbit geçtiğimiz yıl zarar ederken kâr açıklayan tek kripto para borsası ise Upbit oldu.

En büyük zarar, popüler kripto borsası Bithumb’da yaşandı. Bithumb’ın da bağlı olduğu BTC Korea şirketi geçtiğimiz hafta, 2018 yılında 205 milyar Kore won’u (180 milyon dolar) zarar ettiğini duyurdu. Bithumb’ın 2018 yılını bu denli büyük bir zararla kapatmasının nedeninin şirketin elindeki kripto paraların değer kaybetmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Öte yandan Korbit ise yayımladığı 2018 yılı mali raporunda 45.8 milyar Kore won’u (40 milyon dolar) net zarar açıkladı. Coinone ise diğerler borsalara nazaran daha şanslıydı. Coinone borsası ise 2018 yılında 5.1 milyon dolar zarar açıkladı.

Bithumb gibi köklü bir kripto para borsasının 2018 yılını çok ciddi zararlarla kapatmasına rağmen Upbit kara kıştan ceplerini doldurarak çıktı. Henüz 2017 yılında kurulmuş olmasına karşın Güney Kore merkezli Upbit 2018 yılında 126.03 milyon dolar net gelir elde etti.

Kripto para piyasasındaki ayı sezonu nedeniyle borsaların zarar açıklaması aslında pek de sürpriz olmadı çünkü Bithumb geçtiğimiz aylardan itibaren bu durumun sinyallerini vermeye başlamıştı. Öyle ki popüler kripto para borsası sadece geçtiğimiz Mart ayında çalışanlarından yarısından fazlasını işten çıkardı. Bithumb, çalışanlarının sayısını 310’dan 150’ye düşürdü.

Binance

Ayı sezonuna rağmen ciddi ölçüde kâr eden tek şirket Upbit değil. Binance’in CFO’su Wei Zhou iki ay önce yaptığı açıklamada, kripto para piyasasındaki ayı sezonunun şirketin kârlılığını etkilemediğini açıklamıştı. Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ise 2018 yılının Temmuz ayında yaptığı açıklamada şirketin yıllık net kâr hedefinin 0.5 milyar dolar ile 1 milyar dolar arasında olduğunu belirtmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’in 2 Nisan’daki Yükselişini Tek Bir Yatırımcı Mı Tetikledi?

Sonrakini Oku

Chris Burniske: Bitcoin’in Piyasa Hacmi 1 Trilyon Doları Geçecek!

Bir Cevap Yazın