Kripto Para Alanında Yıllardır Beklenen Durum Gerçekleşiyor

Grayscale Bitcoin Trust’ın arkasındaki yatırım şirketi Grayscale, bir haftada 217 milyon dolar topladı. Böylece şirket şimdiye kadar ki en büyük fon toplama haftasını geride bırakmış oldu. Grayscale CEO’su Barry Silbert ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Grayscale’in şimdiye kadarki en büyük fon toplama haftasını gerçekleştirdiğimizi açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. Grayscale fonlarına 217 milyon dolar yatırım yapıldı. Sanırım reklamı beğendiniz!” ifadelerini kullandı.

Grayscale geçtiğimi günlerde TV kanallarına Bitcoin ile ilgili bir reklam vermişti ve fon toplama rekorunun kırılması da bu reklamdan hemen sonra geldi.

Kurumsal Yatırımlar

Ortaya çıkan son veriler Bitcoin alanındaki kurumsal yatırımların oranlarının her geçen arttığını gösteriyor. Grayscale Bitcoin Trust’ın yönetimi altındaki varlıklar (AUM) 3,55 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Şirketin 2020 ilk yarısında 1,4 milyar dolar gibi bir rakamda olduğu göz önünde bulundurulduğunda aslında gayet iyi bir artış yaşandığı rahatlıkla görülüyor.

Bunun yanında Grayscale bir ay önce artışla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Grayscale ürünlerine yönelik çeyrek bazda rekor talep, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan dijital varlıklara yönelik artan talebi yansıtıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

MicroStrategy Hamlesi

Tüm bunların yanında bu haftanın başlarında, milyar dolarlık halka açık bir şirket olan MicroStrategy, firmanın birincil hazine varlığı olarak 250 milyon dolardan fazla Bitcoin satın aldığını açıkladı. Bundan önce de Grayscale, 170 milyon dolar değerinde 14.422 BTC satın almıştı.

Uzman isimler kurumsal yatırımların Bitcoin alanındaki öneminden sıklıkla bahsediyordu ve özellikle benimsenme üzerinde büyük şirketlerin attığı adımların çok önemli olduğu vurgulanıyordu. Günümüzdeki tabloya bakıldığında ise gerçek rakamlarla kurumsal yatırımların arttığına şahit oluyoruz.

Dolayısıyla eğer uzman isimlerin yaptıkları açıklamalar yerini bulursa analistlere göre bu durumun hem benimsen hem de fiyat üzerindeki etkisi de görülmeye başlayabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Michael Novogratz Açıkladı: Bitcoin Mi Yoksa Altın Mı Almalı?

Sonrakini Oku

Tek Bir Reklam, 217 Milyon Dolarlık Bitcoin Getirdi!

Bir Cevap Yazın