Kripto Odaklı Yeni ETF Başvurusu! Bitcoin veya Ethereum Değil!

Kripto paralar, blockchain, Bitcoin ve Ethereum odaklı çok fazla ETF başvurusuna şahit olduk. Vadeli Bitcoin ETF onayları geldi. Sırada sektörün diğer alanlarındaki başvurular var. Akşam saatlerinde daha farklı bir ETF için SEC’e başvuru yapıldı. Fakat bu başvuru bir ilk ve sonucu daha şimdiden merak konusu oldu.

Kripto Odaklı Yeni ETF

The Fount Token Economy ETF, evet tam adı bu ve NFT odaklı bir fon olacak. Hatırlarsanız geçtiğimiz gün Garanti bankasının metaverse odaklı fonunu da duyurmuştuk. Artık finans şirketleri kripto paraların her alanıyla ilgileniyor. Geleceğin teknolojilerine ilgi büyük ve kurumsal yatırımcıların çok daha kolay şekilde paralarını bu alana akıtması için bu ETF onaylarına ihtiyaç var.

Fon yatırımının en az %80’ini NFT ve ilişkili şirketlere yapacak. Fon, toplam varlıklarının %20’sine kadar Endekse dahil olmayan ancak Danışmanın Fonun Endeksin performansını izlemesine yardımcı olacağına inandığı araçlara yatırım yapabilir.

The Fount Token Economy ETF

Bir Fount Investment Company endeksini izleyen ETF, Cuma günü yapılan başvuruya göre, token teknolojisi alt endüstrilerinde ürün veya hizmet geliştiren, üreten, dağıtan veya satan işletmelerin performansını izlemek için tasarlanmıştır. Buna sanat ve eğlence, oyun, blok zinciri teknolojisi ve NFT altyapısı dahildir.

Başvuru dosyasından detaylar;

“Her token ekonomisi şirketinin bir yıllık tahmini geliri gözden geçirilir ve yalnızca gelirlerinin %50’sinden fazlasını bir token teknolojisi alt endüstrisinden elde etmesi beklenen şirketler endekse dahil edilebilir.”

Açıklama, NFT’lerin bireylerin dijital sanat eserlerine sahip olmasının, toplamasının ve satmasının bir yolu olduğunu belirtiyor. Ancak firma, bu tokenlerin de “oyun endüstrisinde işletilen geleneksel iş modellerini önemli ölçüde değiştireceğini” tahmin ediyor.

Birçok dev şirket NFT alanında önemli adımlar attı;

Kripto borsası FTX geçen ay, geliştiricilerin çevrimiçi dünyalarında tokenler başlatmasına ve NFT’ler oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir oyun bölümünü duyurdu.

Blockchain yazılım teknolojisi şirketi ConsenSys, on milyonlarca kullanıcıyı ana ürünü Metamask‘a dahil etmek için NFT’leri kullanmak istediğini ve teminatlandırma, takas, ödünç alma ve ödünç vermeyi araştırdığını söyledi.

Upshot CEO’su Nick Emmons geçen ay bir ETHenver panelinde şunları söyledi;

“NFT’ler özünde yapısal bir yeniliktir. Daha egzotik ve ezoterik finansal araçlar ve araçlar çevrimiçi hale geldikçe, NFT’ler olarak temsil edilecekler ve gerçekten merkezi olmayan, dışavurumcu bir finansal sistemin neye benzediğine dair bu resmin geri kalanını doldurabilecekler.”

Exchange Traded Concepts, Ekim ayında Fount Metaverse ETF’yi (MTVR) başlattı. Fonun yönetimi altında yaklaşık 11 milyon dolarlık varlığa sahip.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Altcoin Artış Sinyali Veriyor: Yüzde 50 Artış Gelebilir!

Sonrakini Oku

Bu Haber, Popüler NFT Token’ını Uçuşa Geçirdi! Fiyat Yüzde 1.200 Arttı

Bir Cevap Yazın