Kripto Endüstrisi Fed Toplantısından Ne Bekliyor?

Küresel kripto endüstrisi, Fed’in bugün yayınlanacak iki günlük faiz politikası toplantısının sonucunu bekliyor.

Uzmanların Fed’den Beklentisi Çok Farklı

Fed, kolay para politikasını frenlemek ve faizleri yükseltmek niyetinde olduğunu gösteriyor. Fed, en iyi kripto paraların fiyatlarında büyük bir düşüş öngörüyor. BigONE Borsası Başkanı Anndy Lian, borsanın yeni bir zorlu yolculuktan geçtiğini dile getiriyor.

Piyasa uzmanları, Fed’in, zaten kırılgan olan piyasayı daha fazla değiştirmeden ve projelerinin başarısından tam olarak emin olmadan yükselen enflasyonu dizginlemeye çalışacağına inanıyor.

ConsenSys Kıdemli Danışmanı ve Global Regulatory Matters Direktörü Bill Hughes : “Bir grup merkez bankacısı, tüm dünya piyasalarında dalgalanma etkisi yaratacak kararlar alırken, tüm dünyanın hep beraber nefesini tuttuğunu görüyoruz.’’ açıklamasını yapıyor.

Fed’in, zaten gergin olan piyasayı daha fazla paniğe sokmadan enflasyonu düşürmenin çok zor olduğunu ve stabilleşmesini özellikle beklediğini de sözlerine ekliyor.

Küresel bir blok zinciri danışmanlık şirketi olan Transform Group’un Kurucusu ve CEO’su Michael Terpin, Fed’in benzeri görülmemiş  para politikasının genel bir yatırımcı korkusu olarak tanımlıyor:

Kriptoda geri alım olmadığı için borsa bunun yükünü taşımalı. Her şeyi riske açık veya riske kapalı olarak adlandırmak, piyasaları aşırı basitleştirir.

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Yürütme emriyle ilgili haberler, Federal Rezerv Kurulu’nun (FRB), ABD için 20 Mayıs’a kadar kamuoyu yorumu isteyen bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmanın artılarını ve eksilerini araştıran bir tartışma belgesi yayınlamasından bir gün sonra ortaya çıktı.

BigONE’dan Lian, “Zaman çizelgesine bakıldığında, yatırımcıların yatırım stratejilerini kripto için yeniden konumlandırmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu aynı zamanda altcoin piyasalarının yükselişi anlamına da gelebilir” diye açıklıyor.

Lian, kripto yatırımcılarının uzun vadeli bir bakış açısına ve sabra sahip olması gerektiğini söylüyor. Nitekim kısa vadede, kripto piyasaları değişken dalgalanmalar gösteriyor.

Bunun yanında Terpin ise, Bitcoin için dört yıl sonra daha yüksek fiyatların görüleceğini belirtiyor. Terpin, borsa yatırımcılarının genellikle en az on yıllık bir planı var ve kripto yatırımcılarının da aynı bakış açısını benimsemesi gerektiğini ifade ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2030 Yılı İçin İddialı Bitcoin ve Ethereum Tahmini

Sonrakini Oku

Kripto Paralar Türkiye’de Enflasyonun Dengelenmesine Nasıl Yardımcı Oluyor?

Bir Cevap Yazın