Kripto Borsa Kraken’in CEO’sundan İlginç Açıklamalar

Kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell CNBC’ye verdiği bir röportajda, kripto para kullanıcılarının dijital coin’lere yatırım yaparken aldıkları risklerin farkında olmaları gerektiğini ifade etti. Ayrıca Powell yatırımcıların aldıkları bu risklerin sorumluluklarının tamamen kendilerine ait olduğunu belirtti.

Dubai’de gerçekleştirilen Dünya Devletler Zirvesi’nde yaptığı açıklamalar kapsamında Powell, risk değerlendirmesi sürecinde borsaların değil kullanıcıların birincil role sahip olduğuna dikkat çekti.

Powell yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Bence en nihayetinde kullanıcıların kendilerini gözetmeleri, yatırım yapacakları kripto paraların temellerine göz atmaları ve kendilerini piyasadaki dalgalanmadan korumak için belirli borsalara güvenmemeleri gerekecek.”

Kraken borsasının listelediği her coin’in meşru olduğunu garanti etmek için elinden gelenin en iyisini yaptığını ifade eden Powell sözlerine şu açıklamalarla devam etti:

“Herhangi bir coin’in geleceği hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz, örneğin 1 milyar dolarlık bir yatırım yapılması durumunda, her şey 10 dakika içerisinde değişebilir.”

Coinmarketcap tarafından sağlanan güncel verilere göre Kraken borsası, işlem hacmi bazında dünyadaki en büyük sekizinci borsa olarak faaliyetlerine devam ediyor. Borsanın 24 saat içerisinde gerçekleştirdiği işlemlerin değeri, haberin yazıldığı sırada alınan verilere göre 300 milyon dolar civarındaydı.

Öte yandan geleneksel yatırımcılar dijital para birimlerinin “gerçek bir değere” dayanmadıklarını sıkça ifade ediyorlar ya da bu paraların hâlihazırdaki gidişatını ekonomik bir balona benzetiyorlar.

Blockchain Technologies Corporation adlı şirketin CEO’su Nick Spanos Dubai’deki zirvede yaptığı bir açıklamada, kripto paralara yönelik olumsuz yönde görüş bildiren Warren Buffett gibi dünyaca ünlü geleneksel yatırımcılara cevaben şu ifadelere yer verdi:

“Warren Buffet mobilya kiralamakta ve yaptığı diğer işlerde iyidir, ancak biz farklı bir işteyiz.”

Powell tarafından yatırımcılara verilen tavsiyelerin küresel düzenleyicilerin verdiği tavsiyelerle benzer nitelikte olduğu söylenebilir. Avrupa Birliği düzenleyicileri geçtiğimiz günlerde kripto paralara yatırım yapmanın içerdiği yüksek riskler hakkında kullanıcıları uyarmıştı. Düzenleyici kurumlar, yatırımcıların tam olarak neye yatırım yaptıklarını bilmeyerek harekete geçmelerinden duydukları endişeyi dile getirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Coincheck Borsası Sanık Koltuğunda!

Sonrakini Oku

Microsoft’tan Dijital Kimlik Adımı

Bir Cevap Yazın