Kraken CEO’su, Kripto Para Sektörü Üzerindeki Baskının Artacağını Düşünüyor

Kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell, hükümetlerin Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda kısıtlama politikası izleyeceğine inanıyor.

Jesse Powell, Baskıların Artabileceğini Düşünüyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde gibi önemli yetkililer kara para aklama, terör finansmanı ve diğer yasa dışı faaliyetlerde Bitcoin kullanımını içeren bir dizi uyarıda bulundu. Kraken CEO’su Jesse Powell, CNBC’ye verdiği bir röportajda şunları kaydetti: “Kripto para birimlerinin kullanımı konusunda bazı baskılara maruz kalabiliriz.”

Bununla birlikte lider kripto para birimi Bitcoin 2021 yılı itibarıyla inanılmaz bir boğa koşusuna başladı. BTC haberimizin hazırlandığı sırada 59.800 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Kraken, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük dördüncü kripto para borsası olarak biliniyor. Kraken, 2021 yılının ilk çeyreğinde rekor işlem hacim rakamlarına ulaşırken, gelecek yıl doğrudan listeleme yoluyla halka açılmayı planlıyor. Kripto para yatırımcıları, Wall Street ve düzenleyici kurumların yıllar süren şüpheci yaklaşımının ardından Kraken’in borsadaki başlangıcını kripto para sektörü için önemli bir kilometre taşı olarak görüyor.

Jesse Powell, kripto para piyasası konusundaki düzenleyici belirsizliğin kısa vadede ortadan kalkmayacağını düşünüyor. ABD hükümeti tarafından meclise getirilen yeni tasarıda dijital finansal varlıkları tutan kişilerin 3.000 dolar ve üzerinde işlem yapmaları durumunda kimlik kontrolünden geçmesi önerildi. Powell konu hakkında düşüncelerini paylaştı: “Böyle bir şey kripto para sektörüne ciddi zararlar verebilir. Finansal hizmetleri herkes için erişilebilir kılmasıyla bildiğimiz kripto para birimlerinin ana gündeminden uzaklaşmış oluruz.”

Yasa Dışı Faaliyet Oranları %1’in Altında

Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre yasa dışı faaliyet, geçtiğimiz yıl tüm kripto para işlem hacminin sadece %0.34’ünü oluşturdu. Bu oran 2019’da %2 olarak kaydedilmişti. Powell ABD özelinde şunları aktardı: “ABD ve uluslararası düzenleyicilerin kripto para konusunda dar bir görüşe sahip olmadıklarını umuyorum. Özellikle Çin ve bazı diğer ülkeler kripto para sektörünü gayet ciddiye alıp uzun vadeli politikalar izliyor.”

Ayrıca Powell hükümetlerin bu saatten sonra bir yasaklama kararı çıkaramayacağına inanıyor. Powell, “Bunun için çok geç. Belki de cin şişeden çıkmıştır. Bu noktada kripto para birimlerini yasaklamaya çalışmak onu daha çekici hale getirecektir. Böyle bir hamle, merkez bankalarının kripto para birimlerinden korktuğu algısı yaratır. Bu mesaj, insanların kripto para birimlerini alternatif bir para birimi olarak görmesi oranlarını artırır.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple’ın Son Başarısı, ABD’li Devi Pişman Edebilecek mi?

Sonrakini Oku

Dünyaca Ünlü Time Dergisi Kripto Para Sektörüne Adım Atıyor

Bir Cevap Yazın