Koronavirüs Krizi, Bitcoin ATM’leri İçin Fırsat Yarattı

Koronavirüs krizi nedeniyle aslında son birkaç ay içerisinde neredeyse yıllardır görülmemiş ve duyulmamış olaylara tanıklık ettik. Bunların arasında da New York içerisinde bazı ATM’lerin yağmalanması, ABD vatandaşlarının bankalardaki paralarını çekmek ve bankada para kalmaz korkusuyla bankalara akın etmesi yer alıyor.

İlginç olan ise bankaların ATM’lerine böylesine saldırılar yaşanırken Bitcoin (BTC) ATM’lerinin sayısında görülen artış oldu. Koronavirüs yüzünden dünyanın neredeyse tamamının evlerine kapandığı bir dönemde Bitcoin ATM’lerinin sayısının 7.700’ün üzerine çıktığı görülüyor.

Bitcoin ATM’lerinde 7.700’ün Üzerine Çıkıldı

Coinatmradar‘ın aktardığı bilgilere bakılırsa Nisan ayı sonu itibariyle dünya çapındaki Bitcoin ATM sayısı bir önceki aya kıyasla %7 arttı. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise dünya çapında Coinatmradar’a kayıtlı toplamda 7.735 ATM olduğu görülüyor. Coinatmradar’ın sitesindeki bilgilerde, Türkiye içerisinde toplamda 10 tane Bitcoin ATM’si bulunduğu ve bunların 10 tanesinin de İstanbul’da yer aldığı görülüyor.

2019 yılındaki verilere bakıldığında Bitcoin ATM’lerinin sayısının yılın başında 4.000 seviyelerinde olduğu görülüyor. Bu da aslında kripto para ATM’lerinin sayısının 1 yıl gibi kısa bir sürede ikiye katlandığını ve %100 artış yakaladığını gösteriyor. 2018 ve 2019 yılı verilerine bakıldığında ise ATM’lerin sayısının artışının %100’e ulaşmadığı ortaya çıkıyor. Bu da aslında 2019 yılından itibaren Bitcoin ATM’lerinde bir kırılma yaşandığını ortaya koyuyor.

Koronavirüs krizine rağmen Bitcoin ATM’lerinin sayısının artması, 2020 yılının devamında ve krizin atlatılmasından sonra bunların rekor bir seviyede artmaya devam edebileceğini gösteriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Justin Sun’ın Tepki Çeken Stablecoin’i 5 Dakika İçerisinde Tükendi!

Sonrakini Oku

Karantinadakileri Uyardılar: Kripto Para Yatırımlarına Dikkat Edin

Bir Cevap Yazın