Korkutan İddia: Ethereum (ETH) Saldırıya Açık mı?

Toplam  piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH) başına bir şey gelmesi teknik olarak bütün kripto para sektörünün yerle bir olması anlamına geliyor. Ethereum şu an için hafif bir fiyat düşüşü yaşasa da bunun emin adımlarla ETH 2.0’ye doğru gittiği söylenebilir.

Ancak Jelurida’nın kurucu ortağı ve Ardor ile NXT blockchain ağlarının geliştiricisi Lior Yaffe, ETH 2.0’nin güvenliği hakkında oldukça çarpıcı bir açıklamada bulundu. Ünlü geliştirici Ethereum 2.0’nin işleyiş modelinde önemli bir sorun tespit ettiğini ve bunun saldırıyı kapı araladığını düşünüyor.

ETH 2.0 Güvenliği Tehlikede

Blockchain ağı şu an için hala test aşamasında ve Medalla Test ağı sonrasında diğer konular için de uzun bir test süreci devam edecek. Yaffe ise mevcut sorunun ağ katılımcılarının az olduğu durumlarda ortaya çıkacağını düşünüyor. Bazı balinaların sessizce birden fazla hesap kullanarak ağın çoğunluğunu ele geçirebileceğini belirten Yaffe, bu saldırıya kapı aralayan şeyin ağın minimum %66 katılım oranına sahip olması olduğunu belirtti.

Eğer ağın katılım oranı %66’nın altına düşerse bu durum balinaların veya yüklü ETH sahibi diğer kişilerin saldırısını mümkün kılabilir. Ünlü isme göre yüklü bir alım yapılır ve bunlar cüzdanlarda tutulursa, bunun devamında ağın katılım oranı %66’nın altına düşerse kontrol tek bir kişi veya kuruma geçebilir.

Her bir ağ onaylayıcısının minimum 32 Ethereum‘a ihtiyacı var ve bu Stake edilmezse ağda herhangi bir kontrole sahip olunmuyor. Bu da Yaffe’nin bir noktada haklı olduğunu gösteriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Fiyatı Nasıl Etkilenir: Ripple Gizli Saklı Adımlar Mı Atıyor?

Sonrakini Oku

Ünlü Uzman Uyardı: Bu Kripto Para Trendi Aptallık

Bir Cevap Yazın